Сьогодні на брифінгу у Верховній Раді України  народний депутат Олександр Кодола вкотре загострив питання збереження національної культурної спадщини. Зокрема, на його переконання, особливої уваги заслуговує проблема збереження та використання пам’яток сакральної архітектури.

Депутат навів приклад такої ситуації в Ніжині, де терміново потребує закінчення реставрації одна із знакових пам’яток архітектури Чернігівської області барокова Спасо-Преображенська церква, збудована у XVIII столітті.

«Ця церква вважалася духовним центром ніжинських майстрів, адже саме в ній зберігалися хоругви ремісничих цехів міста. Цю церкву також називають Тарасовою чи Кобзаревою, адже, саме тут в 1861 році відбулося поминальне служіння, коли прах Тараса Шевченка перевозили через Ніжин до Канева», — розповів депутат.

За його словами, ще в 2002 році було виконано частину реставраційних робіт, однак завершити їх до цього часу не вдалося. І зараз потрібно вирішити дозвільні питання, зокрема,  необхідно погодити замовлення проекту на реставрацію вказаної споруди. З відповідним запитом він вже звернувся до Міністра культури Євгена Нищука.

Окрім того, вважає депутат, питання реставрації Спасо-Преображенської церкви та збереження і використання пам’яток архітектури в місті Ніжині – це  лише частина великого завдання зі створення у Ніжині історико-архітектурного заповідника державного значення. 

«Над вирішенням цього питання ми наполегливо працюємо разом з усією ніжинською громадою. Я не одноразово  піднімав це питання на різних рівнях, адже переконаний, що створення Заповідника для Ніжина має особливе значення. Відомо, що місто має надзвичайну кількість історичних, архітектурних та культурних пам'яток. Це один із історико-культурних центрів України, справжній музей під відкритим небом. Місто називають «перлиною Північного Лівобережжя» І недаремно у 2016 році Ніжин увійшов до списку семи міст переможців всеукраїнського конкурсу «7 чудес України. Історичні міста та містечка». Коли  історико-архітектурний комплекс міста матиме статус державного заповідника, то набагато легше буде  вирішувати питання і реставрації та збереження пам’яток історико-архітектурної спадщини», — підкреслив нардеп.

 Олександр Кодола в черговий раз звернувся до Уряду та до Міністерства культури України,  з питанням винести на розгляд Кабінету Міністрів України питання про створення у місті історико-культурного заповідника державного значення.

«Я переконаний, що Ніжин вартий того, щоб його пам’ятки і культурна спадщина досліджувалася і зберігалася на державному рівні», — наголосив парламентар.

Прес-служба народного депутата України Олександра Кодоли