Упродовж останніх років почастішали нещасні випадки, пов’язані з падінням людей у відкриті каналізаційні колодязі, причому, як дорослих, так і дітей. Відсутність люків над входами в каналізаційні колодязі та колектори нерідко стають причинами дорожньо-транспортних пригод.

Однією із основних причин відсутності люків над входами в каналізаційні та водопровідні колодязі є крадіжки. Оскільки, сам люк являє собою досить важкий металевий предмет, який при докладанні незначних зусиль стає легкою здобиччю зловмисника, та шляхом збуту до пункту прийому металобрухту приносить крадієві легкі гроші.

В цьому сенсі Ніжин не є винятком.

«Тільки в цьому році в Ніжині було викрадено 11 чавунних люків: 6 – каналізаційних та 5 водопровідних. КП «НУВКГ» зверталося із відповідними заявами до відділу поліції. Завдяки слідчим діям працівників ніжинського відділу поліції було затримано одну особу, яка зізналася у крадіжці чотирьох таких люків. Особа притягнута до відповідальності, – розповів начальник КП «НУВКГ» Петро Лабузький, – викрадені люки замінюють пластиковими та обладнують захисними троси, для того, щоб люки не міг зняти ніхто, крім працівників комунальних служб та інших власників, а також щоб позбавити сторонніх осіб несанкціонованого доступу до обладнання в підземних спорудах та максимально унеможливити викрадення майна».

Набагато дешевшими за чавунні є люки, виготовлені з пластику. Їх можна встановлювати у мережах водопроводу, каналізації, тепло- і газопостачання, що проходять у не призначених для проїзду вантажного транспорту місцях (на тротуарах, газонах тощо). На відміну від чавунних, ці люки мають невелику вагу, а головне — їх не приймають на пунктах прийому металолому. Водночас ці люки мають великий термін експлуатації, стійкі до перепаду температур, мають різну кольорову гаму тощо.

Аналогічні переваги над чавунними мають каналізаційні люки, що виготовлені з полімерно-композитної суміші і призначені для установки на каналізаційні колодязі, що розташовані в пішохідній зонах та зонах зелених насаджень. Вони стійкі до агресивного середовища і мають найнижчу ціну.

Із соціальних мереж стало відомо, що цими вихідними по вул.Космонавтів в Ніжині зловмисниками було викрадено два люки. Факт крадіжки одного люку підтвердив начальник КП «НУВКГ» Петро Лабузький: «Жителі даного мікрорайону звернулися до КП «НУВКГ» із повідомленням про крадіжку. Працівниками підприємства було здійснено виїзне обстеження та встановлено факт викрадення люку. Відповідна заява до відділу поліції вже написана. Тож будемо чекати на результат».

Запобігти крадіжкам каналізаційних люків, виготовлених з чавуну, можна було б завдяки притягненню до відповідальності винних осіб.

У січні 2011 р. Кримінальний кодекс доповнили статтею 270-1, згідно з якою умисне знищення або пошкодження об’єктів житлово-комунального господарства, якщо це призвело або могло призвести до неможливості експлуатації, порушення нормального функціонування таких об’єктів, що спричинило небезпеку для життя чи здоров’я людей або майнову шкоду у великому розмірі, — карається штрафом від ста до двохсот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.

Ті самі дії, вчинені особою повторно, або загально небезпечним способом, — караються позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.

Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, якщо вони спричинили майнову шкоду в особливо великому розмірі або загибель людини чи інші тяжкі наслідки, — караються позбавленням волі на строк від п’яти до дванадцяти років.

Примітка: Під об’єктами житлово-комунального господарства слід розуміти житловий фонд, об’єкти благоустрою, теплопостачання, водопостачання та водовідведення, а також їх мережі чи складові (кришки люків, решітки на них).

Майнова шкода вважається заподіяною у великих розмірах, якщо прямі збитки становлять суму, що в триста і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, а в особливо великих розмірах — якщо прямі збитки становлять суму, що в тисячу і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Тож якщо місцеві органи влади, у віданні яких знаходяться комунальні підприємства, зможуть налагодити тісну співпрацю з правоохоронцями щодо встановлення осіб, причетних до зникнення кришок люків, і ті будуть засуджені, як це передбачено Кримінальним кодексом, то це буде дієвою профілактикою для таких крадіжок у майбутньому.

Джерело: nizhyn news