В четвер, 20 квітня, на культурних пам’ятках нашого міста з’явилися QR-коди. У той же четвер місцеві вандали встигли понівечити один з таких кодів, що розміщено на будівлі Богоявленської церкви, маркером.

Для чого встановили QR-коди у Ніжині

З 25 міст України, які долучились до проекту «Smart City», лише Ніжин обрав одразу три напрямки реалізації: веб-сайт «Відкритий бюджет», мобільний додаток «Ескулап» (медичний напрямок) та мобільний додаток «Ніжин туристичний».

Саме в рамках реалізації мобільного додатку «Ніжин туристичний» по місту і встановили матричні коди. За допомогою таких кодів, кожен, хто встановив на свій телефон вказаний додаток, зможе просканувати його камерою телефону та отримати детальну інформацію про культурно-історичну пам’ятку. Інформацію можна отримати як текстову, так і у аудіоформаті (аудіогід) для більшої зручності користувачеві.

Якщо ж «Ніжин туристичний» не встановлено на телефоні користувача, то матричний код можна зчитати будь-якою іншою програмою для зчитування кодів і автоматично перейти на веб-сайт з інформацією.

a1ttqL45el4

Функції додатку «Ніжин туристичний»

Додаток адаптивний практично під всі наявні гаджети, які працюють на платформі Android, що значно розширює коло користувачів. Має двомовний інтерфейс: якщо системна мова вашого телефону українська чи російська, то додаток працюватиме українською мовою, якщо ж будь-яка інша, то англійською.

У додаток закладена спеціально розроблена екскурсія, яку турист може безкоштовно прослухати зі свого телефону за допомогою аудіогіду. Озвучений аудіогід приємним голосом заступниці начальника управління культури Антоніни Купрій.

Окрім того, користувач може будувати екскурсію під свої естетичні забаганки. Для цього у додаток закладена карта з маркерами визначних місць. Інформацію про будь-яку пам’ятку можна читати самому чи прослухати через той же удіогід, адже удіозапис прив’язаний до кожної сторінки. Разом з тим, усі пам’ятки на карті розділені за видами, що дозволяє фільтрувати маршрут згідно власних інтересів. Важливою геолокаційною можливістю додатку є відображення пам’яток, які знаходяться поблизу.

За допомогою блоку «Персоналії» ми маємо змогу отримати інформацію про діячів, які мають відношення до нашого міста. Блок «Втрачені місця» покликаний надавати інформацію про культурні пам’ятки, яких сьогодні уже вулицями міста ми, на жаль, не маємо змоги бачити.

У розділ «Для туриста» закладено інформацію про інфраструктуру міста (готелі, вокзали, заклади харчування) та транспорт.

Наразі додаток знаходиться на стадії тестування. Встановлюйте «Ніжин туристичний» та дізнайтеся про своє місто більше.

Хто та на чиї кошти розробив додаток

За підтримки Проекту ЕС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», в рамках програми «Smart City» в Ніжині з’явилося два мобільних додатки «Ніжин туристичний» та «Ескулап», а також розроблено веб-сайт «Відкритий бюджет». Проект реалізується лише через громадські організації. Відповідальною за впровадження мобільного додатку «Ніжин Туристичний» є ГО «Самостійна молодіжна артіль». А Чернігівський Національний Технологічний Університет став технічним розробником додатку.

На реалізацію мікропроекту «Ніжин туристичний» витрачено в сукупності 275,  600 тис. грн.: 220,480 тисяч гривень від ЕС/ПРООН та 55,120 тисяч гривень з міського бюджету міста. Про це на офіційній презентації, 21 березня, розповів координатор Проекту в Ніжині, перший заступник міського голови Григорій Олійник.

Вся інформація, що міститься в додатку, акумульована і зведена Ніжинським управлінням культури, яке в подальшому займатиметься і адмініструванням сайту.

Ніжинські вандали та як з ними боротися?

Під кінець презентації мобільного додатку слово взяв директор краєзнавчого музею Генадій Дудченко. Поцікавився, — «Таблички з QR-кодами, які є невід’ємною складовою системи, час від часу зникатимуть та псуватимуться (від авт. не без сторонньої допомоги). Чи передбачено якесь вирішення цієї проблеми?».

Виявляється таки передбачено. Не загоном спецназу чи відеокамерами, а лише резервним фондом табличок (не надто великим резервним фондом). А відеокамери однозначно будуть встановлені, щоправда дещо пізніше, як запевнив Григорій Олійник. Також розробники, передбачаючи вандалізм, оснастили таблички захисним покриттям. Таке покриття вбереже від «вуличних художників», яким мама з татом купили маркер, однак забули докупити альбом (чи просто забули виховувати своє чадо).

А тим часом, в перший же день встановлення, таблички з QR-кодами уже страждають від рук вандалів. Жертвою нестримного маркеру стала табличка поблизу Богоявленської церкви.

А як ви вважаєте, чи варто розвивати місто, населення якого так різко пручається?

Ольга Рогачова