6 березня у всьому світі відзначається Всесвітній день боротьби з глаукомою.
6 березня з 9.00 до 12.00 для всіх бажаючих в поліклінічному відділенні Ніжинської ЦРЛ буде організовано визначення внутрішньоочного тиску методом пневмотонометрії за допомогою безконтактного пневмотонометра. Метод полягає у безконтактній дії на рогівку ока потоку повітря.
Глаукома – це група хронічних, неухильно прогресуючих захворювань, які, як правило ( хоча і не завжди), пов’язані з підвищенням внутрішньоочного тиску.
На глаукому страждають 2-3% населення земної кулі, незалежно від статі, раси і національності. Сьогодні хворих на глаукому в світі біля 100 мільйонів, 8 млн з яких осліпли в результаті цього захворювання. Також вважається, що 100 мільйонів – це тільки половина хворих, яким відомо про своє захворювання. Як мінімум ще стільки ж пацієнтів не знають , що вони хворі на глаукому, то продовжують повільно втрачати зір.
Чому виникає глаукома?
Досі невідомо, що є причиною виникнення глаукоми. В той же час встановлений ряд факторів, що підвищують вірогідність розвитку захворювання. Частіше глаукома розвивається у людей після 40 років, чим старша людина, тим вищий ризик. Ще один фактор ризику – це наявність глаукоми у близьких родичів. Крім того, вважається, що розвитку захворювання сприяють супутні хвороби судинної системи (гіпертонічна хвороба, цукровий діабет).
Як проявляється глаукома?
Глаукома – «тихий грабіжник зору», так як тривалий час вона ніяк не проявляється, не завдаючи болю, ні яких-небудь незручностей. На даному етапі тільки окуліст може виявити початкові ознаки захворювання і почати лікувати. Якщо не призначити своєчасне лікування, в подальшому з’являються симптоми, що що турбують пацієнта. Найбільш важливий з них – це виникнення дефектів поля зору. При виникненні таких порушень поля зору деякі предмети начебто зникають з видимості.
Зміна полів зору при прогресуванні глаукоми
Як лікують глаукому?
На жаль, глаукому в наш час вилікувати неможливо. Однак при ранній діагностиці захворювання і правильному лікуванні можна призупинити прогресування хвороби.
Існує три основні методи лікування глаукоми: медикаментозний, лазерний та хірургічний. Тільки лікар, на підставі багатьох чинників, може вибрати оптимальний метод лікування і лікарський препарат в кожному конкретному випадку. Для досягнення найкращих результатів лікування слід ретельно виконувати всі рекомендації лікаря. Самолікування тут неприпустимо. Необхідно відзначити, що ніякі не медикаментозні методи лікування – дієти, харчові добавки чи вправи – не замінять терапії, яка призначається лікарем-офтальмологом.
При неефективності медикаментозного лікування, рекомендовано лазерне лікування. Це амбулаторна і практично безболісна процедура, що займає кілька хвилин. У більш складних випадках, коли медикаментозна та лазерна терапія не ефективні, необхідно вдатися до оперативного втручання.
Що є критерієм успішного лікування ?
Глаукома є хронічним прогресуючим захворюванням. Це означає, що вилікувати її на даному етапі розвитку медицини неможливо. Успіхом можна вважати зупинку прогресування хвороби.
Пам’ятайте – найважливішим фактором для лікування наслідків глаукоми є її максимально раннє виявлення!
Щохвилини у світі через глаукому одна людина втрачає здатність бачити назавжди. Не будь байдужим до свого здоров’я, пройди профілактичне обстеження!
Тетяна Солодько, лікар-окуліст Ніжинської ЦРЛ
Джерело: Нежатин