6 березня у всьому світі відзначається Всесвітній день боротьби з глаукомою.

6 березня з 9.00 до 12.00 для всіх бажаючих в поліклінічному відділенні Ніжинської ЦРЛ буде організовано визначення внутрішньоочного тиску методом пневмотонометрії за допомогою безконтактного пневмотонометра. Метод полягає у безконтактній дії на рогівку ока потоку повітря.

Глаукома – це група хронічних, неухильно прогресуючих захворювань, які, як правило ( хоча і не завжди), пов’язані з підвищенням внутрішньоочного тиску.

На глаукому страждають 2-3% населення земної кулі, незалежно від статі, раси і національності. Сьогодні хворих на глаукому в світі біля  100  мільйонів, 8 млн з яких осліпли в результаті цього захворювання. Також вважається, що 100 мільйонів – це тільки половина хворих, яким відомо про своє захворювання. Як мінімум ще стільки ж пацієнтів не знають ,  що вони хворі на глаукому, то продовжують повільно втрачати зір.

Чому виникає глаукома?

Досі невідомо, що є причиною виникнення глаукоми. В той же час встановлений ряд факторів, що підвищують вірогідність розвитку захворювання. Частіше глаукома розвивається у людей після 40 років, чим старша людина, тим вищий ризик. Ще один фактор ризику – це наявність глаукоми у близьких родичів. Крім того, вважається, що розвитку захворювання сприяють супутні хвороби судинної системи (гіпертонічна хвороба, цукровий діабет). 

Як проявляється глаукома?

Глаукома – «тихий грабіжник зору», так як тривалий час вона ніяк не проявляється, не завдаючи болю, ні яких-небудь незручностей. На даному етапі тільки окуліст може виявити початкові ознаки захворювання і почати лікувати. Якщо не призначити своєчасне  лікування, в подальшому з’являються симптоми, що що турбують пацієнта. Найбільш важливий з них – це виникнення дефектів поля зору. При виникненні таких порушень поля зору  деякі предмети начебто зникають з видимості.

Зміна полів зору при прогресуванні глаукоми

Як лікують глаукому?

На жаль, глаукому в наш час вилікувати неможливо. Однак при ранній діагностиці захворювання і правильному лікуванні можна призупинити прогресування хвороби.

Існує три основні методи лікування глаукоми: медикаментозний, лазерний та хірургічний. Тільки лікар, на підставі багатьох чинників, може вибрати оптимальний метод лікування і лікарський препарат в кожному конкретному випадку. Для досягнення найкращих результатів лікування слід ретельно виконувати всі рекомендації лікаря. Самолікування тут неприпустимо. Необхідно відзначити, що ніякі не медикаментозні методи лікування – дієти, харчові добавки чи вправи – не замінять терапії, яка призначається лікарем-офтальмологом.

При неефективності медикаментозного лікування, рекомендовано лазерне лікування. Це амбулаторна і практично безболісна процедура, що займає кілька хвилин. У більш складних випадках, коли медикаментозна та лазерна терапія не ефективні, необхідно вдатися до оперативного втручання.       

 Що є критерієм успішного лікування ?

Глаукома  є хронічним прогресуючим захворюванням. Це означає, що вилікувати її на даному етапі розвитку медицини неможливо. Успіхом можна вважати зупинку прогресування хвороби.

    Пам’ятайте – найважливішим фактором для лікування наслідків глаукоми є її максимально раннє виявлення!

Щохвилини у світі через глаукому одна людина втрачає здатність бачити назавжди. Не будь байдужим до свого здоровя, пройди профілактичне обстеження!

Тетяна Солодько, лікар-окуліст Ніжинської ЦРЛ

Джерело: Нежатин