Сьогодні, 3 листопада, у Ніжинській гімназії №3 відбулася нарада Ніжинської поліції з директорами шкіл, громадськістю щодо незаконного обігу наркотиків на території Ніжинської громади.

У нараді взяли участь заступник Ніжинського міського голови Сергій Смага, начальник управління освіти Ніжинської міської ради Валентина Градобик, начальник Ніжинського відділу поліції Володимир Духно.

На жаль, вживання та збут наркотичних речовин стали реаліями сьогодення. Поліція закликає до співпраці освітян та всіх небайдужих громадян, бо самотужки їй не впоратися. А, між тим, дана проблема набуває загальнодержавного масштабу.

Керівник Ніжинської поліції Володимир Духно підкреслив, що разом із розвитком сучасних технологій на новий рівень розвитку виходять і торговці наркотиками та психотропами: вони працюють через Інтернет-магазини чи телеграм-канали. Впіймати когось «за руку» після передачі пакунка з каннабісом чи амфетаміном дуже важко.

«Це схоже на гру: розповсюджувач розкладає закладки будь-де (у парку, покинутій будівлі, дуплі дерева), потім – за допомогою особливого коду – залишає повідомлення або на паркані, або на стіні будівлі поблизу. Охочі придбати пакуночок із зіллям просто оплачують послугу через банк і відшукують закладку. Ось так все просто», — пояснив очільник поліції.

Зробити закладки може навіть особа з іншого міста. В. Духно навів такий приклад: чоловік з Житомира обійшов три вулиці у Ніжині, заклав кількадесят пакуночків, на паркані залишив адресу магазину, де можна придбати товар.

Пакетики із зіллям вже розфасовані за кількістю грамів – два, три, п’ять. На кожній локації захований певний пакетик.

Діти та молодь – найбільш вразлива категорія потенційних покупців наркотиків та психотропів.  Від початку 2021 року до суду вже скеровано 24 кримінальні провадження за збут наркотичних засобів, у тому числі методом «закладок», та 84 – за фактом зберігання наркотиків для власних потреб.

Ніжинська молодь має й інші згубні звички: у вечірній та нічний час збирається на вулицях міста, парках та скверах і розпиває алкогольні та слабоалкогольні напої, курить цигарки та «айкос». У стані алкогольного сп’яніння молоді люди скоюють адміністративні правопорушення, допускають бійки. Тобто злочинність росте.

Лише за поточний рік на території обслуговування Ніжинського райвідділу поліції неповнолітніми скоєно 5 кримінальних правопорушень. Серед них навіть спричинення тяжких тілесних ушкоджень. Так, у травні, у м. Носівка, 17-річний юнак вчинив бійку з 18-річним знайомим та «відбив» йому селезінку. І цей випадок не одиничний.

«У жовтні поточного року ми розпочали профілактичні заходи щодо виявлення правопорушень молоддю і що ми бачимо: після 22 години неповнолітні збираються у компанії та вживають алкоголь. Поліцейськими складено 18 протоколів за розпивання алкоголю та 19 за куріння – і це лише протягом лише одного місяця! Відповідальність за правопорушення, що скоєні дітьми до 16 років несуть батьки. Маємо 133 протоколи за неналежне виховання дітей (у 2021 році було 96)», — зазначив В. Духно.  

Виникає запитання: де неповнолітні беруть алкоголь? У тих же магазинах, що і дорослі. І це при тому, що продаж навіть слабоалкогольних напоїв заборонено особам до 21 року!

За 10 місяців поточного року на розгляд адміністративної комісії при виконкомі Ніжинської міської ради поліцією направлено 16 протоколів відносно продавців. Поліція й надалі виявлятиме такі факти та звертатиметься до податкової інспекції з проханням позбавлення магазину ліцензії на торгівлю підакцизними товарами.

З огляду на це, на перший план виходить профілактика вживання наркотиків, а також оперативне реагування на появу реклами інтернет-ресурсів продавців згубного товару.

«Вирішення даної проблеми потребує комплексного підходу. Тільки спільними зусиллями батьків, освітян, органів місцевого самоврядування, правоохоронців можна протистояти згубним звичкам. Я закликаю батьків контролювати своїх дітей, їхнє дозвілля та коло спілкування!» — наголосив Володимир Миколайович.  

Поліція просить всіх громадян оперативно повідомляти про факти виготовлення, вживання наркотиків чи їх продажу, а також рекламу Інтернет-магазинів у вигляді написів на парканах, фасадах будинків на номер «102» чи за номером телефону Управління по боротьбі з незаконним обігом наркотиків. Анонімність гарантують. 

Керівники деяких навчальних закладів Ніжина звернулись до поліції з проханням контролювати прилеглі території, оскільки у вечірній час вони перетворюються на майданчики з розпивання алкогольних напоїв та вживання невідомих речовин аморальною молоддю. На зауваження охоронців молоді люди реагують агресивно та погрожують. Зранку працівникам закладів освіти доводиться прибирати порожні пляшки та сміття після нічних посиденьок молоді.

Начальник поліції пообіцяв посилити роботу в даному напрямку.

Зі свого боку, освітяни готові до тісної співпраці з правоохоронцями. Про це наголосила начальник управління освіти Валентина Градобик.

Автор: журналіст сайту «УН» Валентина Савчук

Фото автора