«Я, Бражник Любов Гаврилівна, пенсіонерка з Ніжина, в 2016 та 2017 роках зверталася з проханням встановити індивідуальний лічильник газу в квартиру, але мені відмовили, мовляв, оскільки в будинку встановили колективний прилад обліку, індивідуальний повинна встановлювати за свій рахунок. Мешканці нашого будинку були проти загальнобудинкового лічильника, але з цим ніхто не зважав. Зараз я живу в селі, але все одно плачу за «спожиті» за лічильником куби. Щомісяця це близько 150 гривень. Прошу все-таки встановити мені індивідуальний лічильник за державні кошти» – копію такого звернення в ТОВ «ЧерніговгазСбит» Любов Гаврилівна вислала і в нашу редакцію. Більш того, звернулася зі своєю проблемою навіть в Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг. У НКРЕКУ ситуацію розглянули і прислали розгорнутий коментар, правда, нічого втішного для себе Любов Бражник там не прочитала: «Особливості встановлення лічильників газу споживачам визначаються Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу». Згідно із законом суб’єкти господарювання, які здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобов’язані забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає в квартирах і приватних будинках, в яких використовується газ, до 1 січня 2018 року. Фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснювалося за рахунок коштів газорозподільних підприємств, які передбачені в структурі тарифу на послуги розподілу природного газу. 27 січня 2016 року Кабінет міністрів України вніс зміни до постанови «Про затвердження Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку», в яких була передбачена можливість об’єднання споживачів в єдину групу. Рішення про необхідність об’єднання бприймав оператор газорозподільної системи. У разі незгоди власник квартири міг встановити індивідуальний лічильник газу за власні кошти. За наявною інформацією, на вашу адресу в період дії цієї редакції закону представники ПАТ «Чернігівгаз» за участю балансоутримувача будинку ввели в експлуатацію загальдомовий прилад обліку (акт прийняття складено 1 вересня 2017 року). Між ПАТ «Чернігівгаз» та балансоутримувачем був укладений договір про зняття показань будинкового вузла обліку та лічильників, встановлених в квартирах споживачів. Після 20 січня 2018 року в редакцію закону були внесені зміни – його доповнили таким пунктом: «загальнобудинкових лічильник газу може бути встановлений тільки за згодою співвласників багатоквартирного будинку».

Тобто, після 20 січня цього року (!) Споживачам повинні встановлювати індивідуальні лічильники газу, а загальдомовий – виключно за згодою співвласників. У разі незгоди розраховуватися за спожитий природний газ за показаннями раніше загальнобудинкового лічильника природного газу власник квартири може встановити індивідуальний лічильник за власні кошти ».

Коштів на встановлення індивідуального засобу обліку газу у Людмили Гаврилівни немає. На це НКРЕКУ пропонує пенсіонерці альтернативу, навіть дві.

Варіант перший. У новій редакції закону є ще одна поправка: «Побутові споживачі природного газу можуть самостійно забезпечити установку індивідуальних приладів обліку природного газу з подальшою компенсацією таких витрат за рахунок коштів, які ними сплачуються за тарифом на розподіл природного газу. Для споживачів природного газу – фізичних осіб (населення), які встановлять лічильники протягом 2018 року, відповідна компенсація здійснюється протягом 12 місяців ». Ось тільки порядок і розміри компенсації, які вже через три місяці після введення в дію цієї редакції закону повинен був розробити Кабінет міністрів, так і не з’явилися. Що ж саме мали на увазі творці цього пункту, можна тільки здогадуватися.

– Згідно із законом виходить, що тим, хто встановив лічильники до 2018 року, можливості компенсації вже немає. Ні 2019, ні 2020 або 2021 роки в законі не прописані. Так що, компенсуватимуть витрати тільки тим, хто встановить індивідуальний лічильник в цьому році? Про тих, у чиїх будинках є загальнобудинкові лічильники, в законі також ні слова! Ми були на засіданні НКРЕКУ, тому знаємо: там вважають, що якщо встановлено загальнобудинковий лічильник, то питання з урахуванням газу закритий, тому можна припустити, що тим, у кого такі лічильники вже встановлені, компенсації на індивідуальні не буде. – каже головний метролог ПАТ «Чернігівгаз» Ігор Швець.

– Крім того, в законі сказано, що компенсація буде проводитися протягом 12 місяців і з тарифу на розподіл газу. Це та частина плати за газ, яку отримує саме ПАТ «Чернігівгаз» – 75 копійок за кубометр. Так скільки коштів може компенсуватися за 12 місяців? – додає прес-секретар ПАТ «Чернігівгаз» Наталія Свириденко. – Звичайно, це можуть бути якісь інші засоби, точно цього ми не знаємо, зараз просто аналізуємо закон. Коли ж з’являться конкретні роз’яснення – невідомо.

Варіант другий. «З питання установки індивідуального лічильника природного газу можна звернутися до місцевої державної адміністрації, – радять Любові Бражник в НКРЕКУ. – Адже, згідно з положеннями статті 23 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», місцева державна адміністрація, зокрема, реалізує державну політику в галузі соціального забезпечення та соціального захисту соціально незахищених громадян.

Дійсно, в Україні є міста, що створюють цілі програми, метою яких є допомога соціально незахищеним громадянам в установці приладів обліку. Наприклад, в Чернігові, але в Ніжині, на жаль, такої програми немає.

Невже немає виходу з цієї ситуації?

– Рішення є, і дуже просте, – запевняє Ігор Швець. – Коли в квартирі ніхто не проживає, можна написати в газову службу заяву про відключення газу від приладів. Коштує така процедура близько 100 гривень, як потім і підключення. Це набагато дешевше, ніж платити за загальнобудинковим лічильником або встановлювати індивідуальний прилад обліку, навіть якщо врахувати, що людина виїжджає з квартири тільки на дачний період.

Катерина Дроздова, “ГАРТ” №24

Джерело: Нежатин