Класичні схеми шахрайства продовжують діяти безвідмовно

Вже тривалий час поліція закликає громадян бути пильними та уважними, оскільки продовжують мати місце випадки вчинення шахрайств на території м. Ніжина та і всієї області. Світ не стоїть на місці, розвивається. Разом з ним змінюються, пристосовуються до нових технологій, розвивають свої можливості шахраї.

Незважаючи на те, що практично у кожного є родич або знайомий, який вже хоч раз, але став жертвою шахраїв – громадяни продовжують «вірити в дива» та сподіватися на те, що це може статися з будь-ким тільки не з ними самими. Це найперша і найбільша помилка! Потрапити до майстерно спланованої афери чи, банально, натрапити на недобросовісного продавця товарів чи послуг можуть абсолютно всі.

Розглянемо різні ситуації детальніше.

Пам’ятаєте цей відомий вже кілька років сценарій: вам телефонують посеред ночі та повідомляють, що з близькими сталася біда? Хоч всі і розуміють, що це легко перевірити (подзвонити родичу), але у паніці повністю втрачають контроль над ситуацією і йдуть на умови шахраїв. Зазвичай, жертвами такого виду шахрайства стають літні люди. Ситуації у які потрапляють близькі таких довірливих потерпілих можуть бути різні. Це і затримання поліцією, і винуватість у ДТП, або ж необхідність термінового лікування, внаслідок аварії... Шахраї, зазвичай, б'ють на емоції та переконують: діяти потрібно терміново, і кожна секунда затримки — може вартувати життя. Завдання афериста — спровокувати стрес і змусити людину, вимкнувши розум, керуватися емоціями.

Як уникнути такого сценарію:

1. Не реагувати на дзвінки від невідомих вам осіб, які представляються співробітниками поліції і вимагають грошей за свої «послуги». 

2. Не довіряти незнайомцям, що дзвонять на мобільний чи ж стаціонарний телефони, на слово. Перед тим, як почати панікувати, поставте якомога більше запитань людині, що вам телефонує. Аналізуйте усе почуте. Іноді досить лише одного запитання — «Як називається відділ поліції де ви працюєте?», «Можу я поговорити з чоловіком (сином, племінником)?». Почувши, що такий бажаний для шахрая, контакт не встановлено та ви сумніваєтеся у його словах, він, скоріше за все, обірве розмову. Якщо ні, зробіть це самі і подзвоніть родичам та до поліції.  

3. Не поспішайте перераховувати гроші на вказаний номер або віддавати їх особі, яка по них прийде — усе це різновиди вдало вибудованої схеми. Скажіть, що вам потрібен час на те, аби зібрати необхідну суму, хоча б кілька хвилин. Використайте цей час, аби зв'язатися зі своїми близькими та порадитись із кимось із знайомих, і розібратися у ситуації.

Не менш винахідливими є шахраї, які використовують природний потяг людини до отримання чогось «на шару». Для прикладу, на мобільний телефон надходить повідомлення про те, що Ви ні з того ні з сього виграли, наприклад, автомобіль. Як забрати приз – дізнайтеся подзвонивши на номер телефону у цьому ж таки повідомленні. Далі шахраї ввічливо пояснюють, що для отримання вже такого бажаного авто необхідно заплатити всього 1 % його вартості ( це може бути сума від 5 до 10 тис. грн...) Після того, як окрилений «щасливчик» перерахує гроші на рахунок продиктований тим же голосом у слухавці, з щедрим шахраєм зв'язок обривається.

У даному випадку аферисти розраховують на віру українців у дива і «халяву». Отримати задарма авто чи ж інший коштовний приз — мрія чи не кожного. Шахраї, як професійні психологи, переконують у надвигідності пропозиції. І, найголовніше — у тому, що скористатися нею можна лише у цю хвилину, не даючи часу на роздуми.  Окрилені відчуттям «нарешті і мені пощастило!» люди піддаються та ладні виконувати всі умови «дарувальників».

У такому випадку можна порадити лише одне: не будьте занадто довірливі! Пам’ятайте: дешевий сир – тільки в мишоловці, а безкоштовний і поготів.   

На такій же вірі людей у дива та ще і бажанні зекономити побудована схема з продажу різноманітних товарів і послуг, у тому числі через мережу інтернет.

За неймовірно вигідною пропозицією вам можуть запропонувати придбати усе: від одягу та побутової техніки — до пластикових вікон, дрів та цукру. Єдина спільна умова — передоплата.

Аби стовідсотково уберегтися від шахраїв, потрібно діяти за схемою: отримав товар, перевірив якість і тільки після цього заплатив. Останнім часом, інтернет-магазини та сайти оголошень які турбуються про свою репутацію, пропонують клієнтам варіанти «безпечної покупки». Шахраї оминають такі інтернет-ресурси, адже є значний ризик бути викритим.

Спокусившись на низьку вартість товару, пам'ятайте народну мудрість: «Скупий платить двічі». Шахраї, зазвичай, люди розумні й винахідливі. Позитивні відгуки на сайтах чи ж форумах — можуть бути справою їхніх же рук. А передоплата як обов'язкова умова – сигнал про те, що із цим продавцем бажано справи не мати.

Ну і класика жанру: шахрайства з використанням банківських карток.

Інтернет-шахраї намагаються заволодіти даними платіжних карт своїх жертв. Варіантів безліч.

Вони можуть представлятися співробітниками банку, розповідати історії про «проблеми в системі», необхідність терміново відновити усі персональні дані клієнта, аби зберегти гроші на рахунку, або ж щоб переконатися, що ваша картка не була вкрадена. Але для цього вони обов'язково вимагатимуть назвати усі ваші персональні та карткові дані. Або ж просто попросять зачитати код, який прийде вам по sms і, начебто, підтверджуватиме те, що картка ваша, і з нею усе гаразд. Та уважно читайте, що написано у повідомленні. Адже у цей час, найімовірніше, шахраї саме намагаються через банкомат скористатися надзручною для них послугою «готівка без картки». І все, що їм потрібно — той самий код, який від вас і вимагають. Щойно його буде озвучено — гроші знімуть з рахунку.

Ще один спосіб, як шахраї можуть вкрасти гроші з банківського рахунку — роздобути дублікат sim-карти мобільного номера власника картки. У такому випадку телефон жертви просто буде заблокований, а шахраї, знаючи номер «кредитки» та маючи на руках дублікат sim-ки, отримають усі необхідні паролі й коди підтвердження для операцій в Інтернеті, чи ж біля банкомату. «Обнулення» рахунку — справа часу.

Найчастіше жертвами цього способу стають продавці товару в мережі. Вони розміщують оголошення, тому не дивуються дзвінкам з незнайомих номерів. Аби отримати дублікат телефонної картки, шахраї або змушують людину кілька разів поспіль їм подзвонити і не беруть слухавку, або телефонують самі й обривають зв'язок. Після цього на рахунок може прийти мінімальне помилкове «поповнення». А потім сам номер — просто блокується. Це означає, що знаючи інформацію про останні набрані номери, останнє поповнення, шахраї замовили і отримали у мобільного оператора дублікат sim-карти. Подальший план дій — відомий. 

Найпростіші рекомендації:

1. Нікому й ніколи не повідомляє свій ПІН-код.

2. У жодному разі не надавайте особисту інформацію у відповідь на електронні листи чи дзвінки із ніби-то банку. Краще самі перетелефонуйте на офіційний номер call-центру вашої фінустанови і з'ясуйте ситуацію.

3. Працівник банку ніколи не буде дзвонити до вас із закритого номеру. Якщо вас просять надіслати пароль або інші карткові дані, не робіть цього, поки самі не зв'яжетесь із банком і не переконаєтесь, що це не спроба шахрайства. 

4. Працівник банку ніколи не буде сам дзвонити вам, аби запитати ваше «контрольне слово» з анкети.

5. Практикуючи купівлю-продаж через Інтернет, краще оформіть для цього окрему картку. Зберігайте там стільки грошей, скільки потрібно для конкретної справи. Не використовуйте для оплати в Інтернеті картки, на яких постійно знаходяться великі суми грошей

6. Не залишайте персональні дані про свою картку на інтернет-сайтах в оголошеннях.

7. Встановіть ліміт зняття готівки з картки: добовий і на кожну операцію. За потреби, ви зможете легко його змінити, а от шахраям це обмежить простір для дій.

8. Підключіться до sms-банкінгу, аби знати про усі операції по вашому рахунку.

Сподіваємося, що наші поради допоможуть Вам не потрапити на гачок шахраїв. Бережіть себе і будьте пильними.  

                                  Сектор моніторингу Ніжинського відділу поліції