Фото Євгена Луняка.Біля старовинного мальовничого містечка Підгайці на Тернопіллі 350 років тому в жовтні 1667 р. відбулася запекла десятиденна битва між українсько-татарськими військами гетьмана Петра Дорошенка та польською армією Яна Собеського, майбутнього короля Речі Посполитої. Дорошенко відновив союз з Кримським ханством, укладений ще Богданом Хмельницьким, плекаючи надію у поєднанні з татарами вибороти незалежність України, яку поділили між собою Польща і Московське царство.

Здавалося б, перемога дістанеться козакам-дорошенківцям і татарам. Однак цьому завадив розкол у середовищі української політичної верхівки. Кошовий отаман Запорозької Січі Іван Сірко здійснив раптовий наскок на Крим. Союз між козаками й татарами розладнався. Хан змушений був терміново припинити битву й повертатися для захисту своєї землі від запорожців. Дорошенко був змушений укласти з поляками у Підгайцях мирну угоду.

Фото Євгена Луняка.

Фото Євгена Луняка.

До 350-річчя Підгаєцької битви над могилою козаків-дорошенківців, що полягли в боях за соборну вільну Україну, за ініціативою краєзнавця Степана Гіляровича Колодницького та підтримки місцевих патріотів планується відкриття пам’ятника. З цією метою проводиться збір коштів на картковий рахунок у Приватбанку (4731 2171 0265 9198).

Хто має можливість долучитися та переказати кошти для спорудження пам’ятника героям-козакам у Підгайцях — долучайтеся!

За матеріалами Євген Луняк