4 червня на подвір'ї обласного дитячого санаторію «Пролісок», де зазвичай граються діти, зібрався трудовий колектив. Виконуюча обов'язки генеральної директорки санаторію Раїса Ярешко повідомила про скорочення понад 130 працівників закладу. У серпні, якщо закінчиться карантин, їх поставлять на облік до центру зайнятості. Що буде з найбільшим дитячим санаторієм області — невідомо.

Деякі лікарні позаздрять

Не одне покоління дітей Чернігівщини та й не тільки з теплотою згадує зміни у «Проліску». З 1978 року він приймає на відпочинок і лікування. Тут побувала дітвора з різних куточків України та пострадянських країн.

Таку базу, як у «Проліска», побачиш не всюди в подібних закладах нашої держави. Деякі лікарні позаздрять. Стараннями працівників її вдалося зберегти та примножити.

У чотирьох корпусах у хвойному лісі біля села Мала Кошелівка Ніжинського району — процедурні кабінети, спортивні та актові зали, власна школа, їдальня на 360 місць, ігрові кімнати та зони відпочинку. На прилеглій, відділеній від лісу, території під охороною спортивні майданчики, тенісний корт та стадіон.

Дітей шкільного віку санаторій може приймати увесь рік. Улітку — 250-300, восени, взимку, навесні — 100-150 осіб.

Тут дітворі допомагають побороти астму, вегето-судин ну дистонію, проблеми опорно-рухової системи та багато інших складних хвороб. Лікують багатьма терапіями. Вода, лазер, магніт, кисневі коктейлі, грязі, лікувальна фізкультура тощо. До прикладу, діти з проблемами органів дихання відвідують кабінет штучного мікроклімату, створений на кшталт солотвинських соляних шахт.

«Пролісок», маючи статус державного санаторію, щороку приймав велику кількість саме дітей з малозабезпечених родин, сиріт, позбавлених батьківського піклування. Для них це була чи не єдина можливість відпочити і набратися сил.

2017-го заклад частково відремонтували, очистили опалювальну систему. У 2018-му навіть приймали експериментальний заїзд дітей з Херсонщини. Сподівалися вийти на новий рівень…

«Без опалення посиплеться штукатурка, полізе грибок»

Згідно з медичною реформою Національна служба здоров'я не уклала з нами договори на фінансування, — каже керівництво на зборах. — Санаторії не вважають закладами, що надають медичні послуги, а значить — немає й коштів.

Працівники санаторію зізнаються: у ситуації невизначеності заклад з кінця минулого року. Бо педіатри та сімейні лікарі перестали виписувати дітям путівки. За новими правилами це не входить до обов’язків сімейної медицини. Однак тільки так дитина могла потрапити у заклад. Самостійно реалізувати путівки дитяча здравниця не може.

До реформи подібні заклади фінансували за рахунок області та державних субвенцій. Нині вони залишились на утриманні тільки обласних бюджетів, які, ясна річ, не мають десятків мільйонів гривень, що потрібні лише на рік життєдіяльності закладу.

Клопіт додала й пандемія. Через карантин «Пролісок» не відкрився і як звичайний літній табір.

Днями нам перерахували зарплатню за квітень, — розповідає працівниця закладу Вікторія Пархоменко. — Але всіх дуже хвилює доля санаторію. Після простою відкривати «може» бути нічого. Багато не треба — кілька прохолодних місяців без опалення — і посиплеться штукатурка, полізе грибок… Будівлі цегляні, не нові.

«Закрити — найпростіше»

У Чернігівській держадміністрації кажуть — про проблему знають і шукають способи вирішення.

У дистанційному режимі з працівниками «Проліска» спілкувався заступник Управління охорони здоров’я облдержадміністрації Володимир Пулін. За його словами, поки грошей на утримання такого масштабного закладу в області немає. Знайшли кошти на санаторій на квітень і шукатимуть на травень. Подібна ситуація з санаторними закладами — не лише на Чернігівщині, айв інших областях.

Звичайні працівники санаторію «Пролісок» — вихователі, лікарі, медсестри, кухарі, техробітники — хочуть діалогу та пошуку спільного рішення. Зізнаються, готові йти на контакт з владою, робити все, що їм під силу, аби санаторій жив.

Закрити — найпростіше, — повторюють знову й знову. — Вийти на рівень, що маємо, потім буде дуже складно, якщо можливо. Переживали різну скруту у 1990-х, у 2002-му взагалі майже рік не працювали. Невже у 2020-му історія «Проліска» закінчиться?

Джерело gorod.cn.ua за матеріалами Михайло Ломоносов, «Деснянка» №23 (810) від 11 червня 2020
Фото з мережі