Час від часу, коли накопичується чимало роботи з благоустрою міста, на допомогу ніжинським комунальникам приходять безробітні, які знаходяться на обліку в Ніжинському міськрайонному центрі зайнятості.

«Як правило, це відбувається три-чотири рази навесні та влітку і триває по два-три дні – це залежить від того, який фронт робіт потрібно зробити та від наявності коштів у обох сторін – комунального підприємства «Виробниче управління комунального господарства» і центру зайнятості (Фонду зайнятості), адже сторони оплачують роботу по 50%», – пояснює начальник відділу активної підтримки безробітних Ніжинського міськрайонного центру зайнятості Ірина Котлярова.

Максимальна кількість безробітних, яких зазвичай запрошує на громадські роботи КП «ВУКГ», складає 10-20 чоловік.

«Громадські роботи можуть тривати до двох місяців, але такої потреби у ніжинських підприємств немає», – зауважує Ірина Іванівна.

На жаль, все менше і менше залишається у Ніжині установ та організацій, які потребують зайвих рук. Приміром, раніше, згадує І. Котлярова, Ніжинський територіальний центр соціального обслуговування залучав безробітних допомагати стареньким самотнім людям. Цією роботою охоплювали і місто, і села. У 2014—2015 році безробітні надавали допомогу переселенцям з Донбасу. Час від часу зайвих рук потребує Управління соцзахисту населення – людей запрошують виконати певну паперову роботу.

Наразі на обліку у Ніжинському міськрайонному центрі зайнятості знаходяться 1200 чоловік – це люди, які отримали офіційний статус безробітного. З них 47% – ті, хто повернулися з Києва, де працювали продавцями, покоївками, санітарками. Їх позбавила роботи пандемія коронавірусу. Щорічно повертаються з тимчасової роботи у столиці 30-35 кочегарів, котрі теж офомлюють документи з безробіття.

«Але працевлаштовуватися у Ніжині вони вже не мають бажання – на жаль, ми не можемо їм запропонувати гідний рівень зарплатні, який вони отримували у столиці. Їм значно вигідніше знаходитись на обліку в центрі зайнятості та одночасно ще чимось займатись: або городами, або неофіційно підробляти. Ми не маємо таких повноважень – заборонити отримувати безробітним допомогу від держави, навіть, коли знаємо, що вони десь підробляють», – підкреслює Ірина Іванівна.

На запитання журналіста «УН», чи ведеться центром зайнятості статистика, яких саме фахівців потребує сучасний Ніжин найбільше, начальник відділу активної підтримки безробітних відповідає: «Раніше ми вели таку статистику, але перестали. Справа у тому, що наразі в життєдіяльності підприємств та установ відбуваються постійні зміни, і керівники вже самі не знають, кого саме потребуватиме їхнє підприємство завтра. А взагалі потрібні працівники робітничих професій».  

«І все ж таки 1200 безробітних – не така вже велика цифра для Ніжина з 70-тисячним населенням, враховуючи реалії сьогодення: пандемію, відсутність роботи, гідної зарплатні», – зазначає журналіст «УН».

«Дійсно, це так. Одна з причин – посилення правил постановки на облік до центру зайнятості. Наприклад, якщо раніше людина звільнилася з якоїсь установи – вона збирає документи, стає на облік, то сьогодні їй спочатку запропонують працевлаштування в кількох подібних установах. Якщо людина відмовиться – її не поставлять на облік у центрі зайнятості. І подібних «якщо» чимало», – роз’яснює І. Котлярова.

А взагалі фахівці Ніжинського міськрайонного центру зайнятості завжди готові допомогти людині у пошуку роботи, надати добру пораду. Звертайтесь!

Автор: журналіст сайту «УН» Валентина Савчук

Фото з мережі Інтернет