Вже повідомлялось, що 3 грудня, у Міжнародний день людей з інвалідністю, Ніжинський міський голова Олександр Кодола разом із заступником міського голови Іриною Грозенко взяли участь у заході, який організував Ніжинський Жіночий рух «ЗА МАЙБУТНЄ» на чолі з Наталею Радченко. У неформальній обстановці зустрілися представники влади та вихованці реабілітаційного центру «Віра», їхні батьки, члени громадської організації «Час для нас», Ніжинської територіальної організації товариства УТОГу.

Зустріч вийшла дуже змістовною та потрібною обом сторонам – і батькам з дітьми, і владі.

Підкреслювалося, що рік тому Жіночий рух «ЗА МАЙБУТНЄ» ініціював і щоденно працює над проєктом «Голос людей з інвалідністю». Це робиться задля покращення умов життя людей з інвалідністю.

Їх учасники порушують важливі питання щодо проблем, із якими зіштовхуються люди з інвалідністю, та пропонують своє бачення їх вирішення. На початку представники Жіночого руху окреслили коло проблемних питань, які потребують вирішення.

«Ми беремося донести всі ваші проблеми навіть на державний рівень, якщо не вдасться їх вирішити на місцевому, адже не всі питання належать до компетенції місцевої влади. Та й можливості не безмежні.

Чимало питань потрібно вирішувати й на державному рівні. Так, у країні немає програми щодо технічного забезпечення людей з інвалідністю для навчання у вищих навчальних закладах. Таким категоріям громадян важко працевлаштуватися. Наразі пропонується впровадження такого реєстру, де люди з різними порушеннями вказували б свої вміння та навички, щоб працедавці могли зробити свій вибір.

На жаль, комунальний транспорт, пристосований для людей з інвалідністю, є тільки у великих містах. У київських Центрах надання адмінпослуг є система для осіб з порушеннями слуху. На місцях про таке можна тільки мріяти.

Є питання щодо юридичної допомоги. Є пропозиція, щоб юристи самі телефонували людям з інвалідністю, адже останні або соромляться, або не знають, як це зробити».

Разом з тим представниці Жіночого руху щиро подякували всім тим, хто надає всіляку підтримку людям з інвалідністю, котрі проживають на території Ніжинської громади Ганні Б‘янці, Інессі Шаповаловій, Тетяні Ковальовій, Любові Величко, Лесі Дробній.

Окрема подяка – Ніжинському міському голові Олександрі Кодолі та його команді, адже нинішня місцева влада робить чимало для людей з інвалідністю: для налагодження подальшої комунікації проводяться різноманітні зустрічі, наради, де обговорюються проблеми та шляхи їх вирішення; влада ретельно ставиться до питання безбар’єрності та доступності – реконструйовані вулиці, медустанови, громадські місця повинні бути доступні всім верствам населення.

«Наприклад, ми бачимо, які сходи роблять будівельники до майбутнього РАЦСу. Тобто незабаром у Ніжині люди з інвалідністю отримають змогу зареєструвати свій шлюб в урочистій обстановці, а не вдома, як раніше. Хіба це не привід для радості?!» — зауважили ведучі.

Очільник міста О. Кодола підкреслив, що місцева влада й надалі приділятиме увагу всім об’єктам, які відновлюватимуться у Ніжині, щодо їх безбар’єрного доступу. Йдеться про пандуси, спуски, підйоми, відсутність бордюрів.

Одна з нагальних проблем, яка сьогодні гостро стоїть перед ніжинцями з порушеннями здоров’я – транспортна. На жаль, свого транспорту у міста немає, тільки приватний. Тому міська рада відшкодовує перевізникам кошти за 10 пільгових категорій громадян, серед яких — люди з інвалідністю.

Але перспектива є: зі слів заступника міського голови Ірини Вікторівни, наразі ведуться перемовини з однією з релігійних організацій щодо запровадження у Ніжині соціального таксі.

Ніжинський спортсмен з фізичними порушеннями здоров’я Артем Гурінов, якому кілька днів тому Ніжинський міський голова Олександр Кодола за спортивні досягнення подарував телевізор, на «круглому столі» висловив низку побажань, одне з яких – щоб люди з інвалідністю могли частіше зустрічатися і спілкуватися.

Олександр Михайлович зазначив, що саме вчора, 3 грудня, відбулося відкриття соціального хабу «Ми разом» на базі відділення денного перебування Ніжинського територіального центру, де гарно облаштовано сам простір, проведений капітальний ремонт приміщення, закуплено нові меблі, комп’ютерне та телевізійне обладнання, а також облаштовано санітарну кімнату для осіб з інвалідністю. Саме тут можна проводити такі зустрічі.

Батьки ніжинських дітей з інвалідністю зауважили, що раніше у Ніжині не було простору для денного перебування людей з особливими потребами 18+. Тепер вони, завдяки нинішній місцевій владі, з’явилися: «Наші діти два роки сиділи вдома. Ми зі своєю проблемою безліч разів зверталися до попередньої влади, але нічого не змінювалося. Нещодавно ми звернулися до міського голови Олександра Кодоли та заступника Ірини Грозенко, і нас почули. Ми дуже вдячні!».

Також батьки хочуть, щоб їхні діти мали змогу не тільки адаптуватися у суспільстві, а й приносити користь. Для цього – за можливості — попросили їх працевлаштувати хоча б на якийсь час. Приміром, в одному з кафе Чернігова особливі діти працюють офіціантами.

«Давайте подумаємо», — зазначив міський голова.

Аналогічна ситуація – з гуртками та спортивними секціями. Діти хочуть займатися танцями, малювати, майструвати, стрибати, більшість з них має талант, а от не завжди є така можливість. Питання потрібно розглядати в індивідуальному порядку, адже у кожної дитини свої певні порушення здоров’я.

Існує проблема і з лікуванням зубів у дітлахів – у Ніжинській стоматполіклініці немає необхідного обладнання. Звичайне лікування до особливих маленьких пацієнтів застосовувати не можна. Тому батьки змушені возити дітей аж до Києва, де спочатку потрібно вистояти у кількамісячній черзі.

Міський голова надав доручення профільному заступнику Ірині Грозенко опрацювати дане питання, щоб прийняти рішення, чи в стані місцева влада придбати таке обладнання.

Проблемні питання Ніжинської територіальної організації Української організації глухих (УТОГ) озвучила Голова ГО «ЧАС ДЛЯ НАС» Ганна Б’янка. Вона з 2015 року працює з людьми з інвалідністю. У 2021 році був ініційований проєкт «Почуй мене» — навчальна програма з опановування навичками жестової мови, який реалізувався на волонтерських засадах та коштом Британської ради.

Більше ніж 60 людей з різних сфер — поліцейські, медики, фахівці різних соціальних установ, майбутні соціальні працівники, молодь, журналісти, громадські активісти, вчителі та асистенти вчителів мали змогу опанувати навичками жестової мови. І подякувала за підтримку у проєктах громадського бюджету на 2022, де буде продовжена реалізація цього соціального проєкту. Та проєкту «На рівних» — для людей з порушеннями слуху і включення їх у діяльність Ніжинської громади. До речі, голова Ніжинського УТОГу Леся Дробна, яка теж була присутня на «круглому столі», має порушення слуху і переймається проблемами людей з інвалідністю.

Зі слів Л. Дробної, наразі у Ніжині проживають 100 таких же людей. Вони також потребують уваги з боку влади. Зокрема, вкрай необхідні 5 слухових апаратів для працюючих осіб, вартість кожного – 25-30 тис. гривень.

«Люди чекають їх по 5-10 років від держави. Минулого року Ніжинський УТОГ не отримав повного фінансування з обласного бюджету. Організація існує виключно коштом благодійних внесків», — зауважила Г. Б‘янка.

Крім того, потребує ремонту приміщення Ніжинського УТОГу, яке знаходиться біля університету, останні дні «доживає» єдиний ноутбук. Приміщення знаходиться на балансі Чернігівської обласної організації УТОГ.

Очільник міста О. Кодола пообіцяв зробити все можливе, що в його силах та компетенції.

На «круглому столі» було озвучене питання щодо плану евакуації людей з інвалідністю з помешкань, де вони проживають, у разі надзвичайних ситуацій.

«Чи не можна перевірити, наскільки ці плани пристосовані до людей таких категорій? А дітей з порушеннями здоров’я взагалі потрібно навчити, як діяти у подібній обстановці», — висловили побажання представники Жіночого руху.

«Звичайно, надамо таке завдання – у нас є певна служба, яка відповідає за цей напрямок роботи», — відповів О. Кодола.

Учасники «круглого столу» залишилися дуже задоволеними спілкуванням з представниками місцевої влади, адже вони отримали змістовні відповіді на всі питання, зрозуміли, що влада дійсно їх чує і готова допомогти.

Автор: журналіст сайту УН Валентина Савчук