В Україні вже більше місяця – з 6 лютого – діють зміни до законодавства, спрямовані на посилення відповідальності батьків, які не сплачують аліменти. Що змінилось за місяць – пояснили співробітники Чернігівського районного відділу державної виконавчої служби.

Керівник Чернігівського районного відділу державної виконавчої служби Олена Коломієць
— Ми всі добре розуміємо, що саме дороге, що в нас є на сьогоднішній день – це наші діти. – говорить Олена Олександрівна Коломієць, яка очолює Чернігівський районний відділ державної виконавчої служби (ДВС). -  Кожен з батьків зобов’язаний належним чином піклуватися про своїх дітей. Але, на жаль, не всі батьки виконують свої обов'язки.

Олена Коломієць: Якщо в тебе є дитина, ти повинен піклуватися про неї.
З очільницею відділу ми розмовляємо в її кабінеті. Після короткого вступу на тему відповідальності батьків Олена Олександрівна відразу ж переходить до змін в законодавстві. Відповідно до них тепер встановлено цілий ряд обмежень на неплатників аліментів. Тим батькам, які не сплачували аліменти протягом 6 місяців тепер заборонено виїжджати за межі України, керувати транспортним засобом, користуватися зброєю, полювати, приймати участь у прийнятті рішень щодо виїзду дитини за кордон. Всі ці обмеження є тимчасовими і діють до моменту погашення боргу. Крім цього, Адміністративним кодексом передбачено притягнення боржників до адміністративної відповідальності, зокрема передбачено виконання суспільно-корисних робіт строком від 120 до 240 годин. При цьому їм буде виплачуватися заробітна плата з якої будуть здійснюватися відрахування аліментів.
Наводить Олена Олександрівна і цифри. В Чернігівському районі, в якому зареєстровано близько 52 тисяч осіб, на середину березня було 450 неплатників аліментів з боргом понад 3 місяці, а в 381 з них – борг вже більше 6 місяців. Сума мінімального щомісячного платежу по аліментах складає ¼ частину від середньої заробітної плати по регіону. В Чернігівській області сьогодні це близько 1400 гривень щомісяця.
— Є випадки коли аліменти не виплачуються дуже тривалі періоди. – говорить Олена Коломієць про терміни і суми боргів. – Найчастіше це суми в 20, 50, 70 тисяч гривень. Але є випадки коли взагалі не виплачуються аліменти. Після того, як дитина набуває повноліття, ми виводимо на цей час загальну суму боргу – вона може досягати і 100, і 150 тисяч гривень. Тоді ця сума виводиться зі статусу періодичних платежів і переводиться в розмір боргу. На цей момент ми повністю перевіряємо майновий стан боржника. Якщо він не працює і можливості стягнути його немає, ми повертаємо виконавчий лист стягувачу. Але при цьому пояснюємо, що останній має право протягом 3-х років повторно пред’явити виконавчий лист до виконання, що як правило, і роблять. У нас на сьогодні є такі виконавчі документи.

Виходить, що від сплати аліментів подітися нікуди. Якщо людина не платить їх, хоча ніде офіційно не працює, борг все нікуди не подінеться – регулярні платежі накопичуватимуться. І коли такий боржник раптом успадкує якесь майно чи вже піде на пенсію – тут його минулі борги й нагадають про себе. Звісно ж, якщо сам позивач не полишить спроби борг повернути…
Подібні повідомлення отримують майже всі боржники по сплаті аліментів
Як працює виконавча служба по стягненню аліментів? Олена Олександрівна покроково пояснює процедуру.
З самого початку батьки дитини які розлучаються можуть домовитися про участь кожного в утриманні й вихованні дитини і коли досягають згоди – справа до виконавців навіть не доходить. В Чернігівському районному відділенні ДВС на середину березня перебувало 747 виконавчих листів пов’язаних зі сплатою аліментів. Причому не всі з них є боржниками. За наведеними даними 157 платників аліментів офіційно працювали чи отримували пенсію і справно сплачували аліменти. Ще 116 офіційно не працевлаштовані, але так само регулярно виплачували гроші на утримання дитини. Проте у більшості випадків зі сплатою аліментів все ж проблеми – це вже ті самі 450 боржників борги яких вже перевищили 3 місяців.
До речі є серед неплатників аліментів і жінки. В Чернігівському районі їх близько 15. За словами Олени Коломієць, як правило це жінки позбавлені батьківських прав. Незважаючи на це вони несуть повну відповідальність за утримання дітей. Є випадки коли батьківських прав позбавлені обоє батьків і обоє сплачують аліменти. У таких дітей як правило є опікуни, найчастіше бабусі з дідусями чи близькі родичі. «З такими батьками ми також намагаємось працювати. Якщо є майно – звертаємо стягнення на це майно» - пояснює Олена Олександрівна.
Якщо людина не сплачує аліменти більше 3-х місяців – вона потрапляє в Реєстр боржників. Після цього до роботи підключається виконавча служба, яка починає перевіряти майновий стан боржника, його нерухоме і рухоме майно. Коли борг не сплачується більше 6 місяців (причому не тільки підряд, а навіть по окремим платежам) – до такого неплатника можуть застосовуватися всі перераховані заборони щодо виїзду за кордон, позбавлення водійського посвідчення і так далі. Імена таких боржників потрапляють і на Дошку ганьби – їх списки публікують відділення виконавчої служби на своїх сторінках у Фейсбуці і окремими списками на дошках оголошень у відділеннях. Таким боржникам варто чекати в гості і виконавців – мобільні групи їздять по адресам боржників і перевіряють інформацію про них. Причому виконавці можуть і описувати майно боржників для подальшої його реалізації через Сайт публічних торгів СЕТАМ.
— Чи вплинули на боржників зміни у законодавстві в дійсності? – цікавимося в Олени Олександрівни?
— Вплив, звичайно, є. – відповідає вона. – Є випадки, коли після впровадження цих змін, люди приходили і гасили борги. Для них є актуальним, наприклад, виїзд за кордон. По нашому відділенню вже було близько 20 таких випадків (за місяць!), коли люди прийшли і написали заяви, що борг боржником погашений.
Зміни дали поштовх батькам задуматись. Якщо ти хочеш сам жити працювати отримувати якийсь дохід ти все одно повинен дбати про свою дитину, яка теж очікує коштів на утримання. Тут піднімається і питання моралі. Як це так? Якщо в тебе є дитина, ти ж повинен піклуватися про неї. 

З мобільною групою в Старий Білоус

Мобільна група виконавчої служби по ліквідації заборгованості – це, як правило, державний виконавець, один чи кілька працівників поліції і два свідка, які потрібні у випадку проведення конфіскації майна. З Іваном Миколайовичем Веремієм, державним виконавцем, ми їдемо в село Старий Білоус біля Чернігова. На місці на нас вже чекають місцеві дільничні, з сільської ради запрошуємо працівницю в якості свідка. А далі – по вулицях села в пошуках боржників.
У нас чотири адреси. На перший погляд здається мало, але, як пояснив по дорозі до села Іван Миколайович, насправді цього достатньо. По-перше, невідомо як будуть розвиватися події, можливо десь буде конфліктна ситуація чи будемо описувати майно – це може забрати багато часу. По-друге, у працівників поліції є своя робота, яку вони не можуть не виконувати, а тому і їх час треба теж враховувати.
Перший боржник – Аліменко Олександр Вікторович, зареєстрований за місцем проживання батьків. Це великий, 2-поверховий цегляний будинок. От тільки всі спроби достукатись чи додзвонитись виявилися невдалими – ніхто не в вийшов. За даними дільничного, боржник нещодавно вийшов з в’язниці й нині працює разом з братом – торгують м’ясом. Цього разу ми обмежуємось тим, що на хвіртці прикріпили повідомлення про борг за аліменти – 86 тисяч гривень – і вказали адресу, куди звернутись.
Наступний боржник – Єфименко Юрій Михайлович. Як і в попередньому випадку його за місцем реєстрації ми не знайшли. Зате до нас вийшла його сестра, яка повідомила, що він давно не живе за даною адресою, а з майна залишився лише кронштейн для кріплення телевізора, який і було конфісковано. Де сьогодні Юрій Єфименко, борг якого за аліменти 28 тисяч гривень – не відомо. Тому наступний крок виконавців – подання до суду про оголошення його в розшук.
Далі шукаємо Богдана Володимировича Ребенка. Виявилося, що за адресою, вказаною у виконавчих документах проживає не він, а його дід. Він відкриває хвіртку і насторожено намагається з’ясувати причини візиту. Коли ж пояснили, що шукаємо його онука з приводу несплати аліментів – відразу стає привітнішим, згадує про свою правнучку і пояснює, що син нині живе в Чернігові. Борг по аліментах у Богдана Володимировича на сьогодні більше 44 тисяч гривень. Якщо підтвердиться інформація про інше місце проживання – виконавчий лист з районного відділення буде переданий у одне з міських відділень.
Останній боржник – Сергій Володимирович Полуян. Знову боржника ми не знаходимо, але цього разу спілкуємося з його співмешканкою. Іван Веремій пояснює причини, чому його розшукують і вказує, що має право описати майно, яке йому належить. Борг у Сергія Полуяна більше 50 тисяч гривень. Цього разу напруги уникнути не вдалося: цивільна дружина боржника доводить, що її цивільний чоловік сплачує аліменти, а самі вони не розписані і претензій до неї бути не може. В той же час по сучасному Сімейному кодексу розписуватися сьогодні не обов’язково, а майно придбане за час спільно проживання є спільним. Врешті-решт домовляємося: Сергію Полуяну потрібно прибути до Відділу виконавчої служби дати пояснення і з’ясувати ситуацію. Він дійсно платить аліменти, але не в повному обсязі.
Результати роботи за день – пройшли чотири адреси, але з жодним з боржників так і не зустрілися. Лише останній з них, Володимир Полуян, дійсно проживає за вказаною адресою і, хоча не повністю, але сплачує аліменти. Тим не менше борги існують і по кожному з боржників вже діють заборони щодо виїзду за кордон, водіння автомобіля, володінню зброєю. Рано чи пізно, але це дасть результат.
Наявність автомобіля цілком може стати стимулом виплатити аліменти — без водійського посвідчення довго не проїздиш
Повертаючись у місто торкаємось проблем виконавців – відсутності транспорту, завантаженості виконавчими листами. Службового транспорту для поїздок у державних виконавців фактично немає і доводиться кожного дня їхати маршрутками і багато ходити пішки. «Гарна робота для тих, хто хоче постійно бути  у формі» - говорить Іван Веремій. До цього додається і автоматичний розподіл справ, по тому ж принципу, що й у судах. З одного боку це й правильно – менше корупційних можливостей, але з іншого – тепер у кожного виконавця є справи майже у кожному селі району, а це за відсутності транспорту додає складнощів.
Наголосіть на тому, що у нас вже працюють приватні виконавці. – говорить Іван Веремій, коли говоримо про завантаженість. – Про ефективність роботи поки що важко щось сказати, але те, що вони зможуть приділити боржникам значно більше уваги ніж державні виконавці – це точно.  У державних виконавців сьогодні в роботі  близько 100 справ, а в приватних – близько 20.

Чому люди, батьки дітей, відмовляються платити аліменти і утримувати дітей?

- Кожна людина повинна бути відповідальною. – говорить Олена Коломієць, пояснюючи свою точку зору на проблему. – Боржники найчастіше пояснюють причини несплати аліментів відсутністю роботи. Але з особистого досвіду скажу, що коли ти маєш намір створити сім’ю, повинен подумати і про те що повинен, навіть зобов’язаний,  утримувати дитину. Якщо ти бачиш, що в твоєму населеному пункті відсутня робота ти повинен сам подумати як забезпечити належне існування своєї сім’ї, своєї дитини.

Не можна робити акцент тільки на безробітті. Ми бачимо, що і в громадських місцях, і в центрах зайнятості пропонують роботу, запрошують трактористів, зварників, будівельників. Будь-ласка, є здоров’я, є руки-ноги, іди оволодівай спеціальністю, іди працюй, утримуй себе і своїх дітей. Може когось не задовольняє розмір заробітної плати, але я думаю, що ті хто хоче, навіть в таких тяжких умовах як нині, знаходять роботу. Натомість деякі люди зараз часто зловживають спиртним, ведуть паразитичне життя, живуть за рахунок своїх батьків. Треба не падати духом, ні в якому разі не можна опускати руки і не скачуватися в соціальну яму. 
З моменту, коли почали діяти зміни в законодавстві щодо неплатників аліментів, справи з боргами пішли на краще. Про це яскраво говорять цифри — кількість боржників за місяць скоротилась майже на 10 відсотків. На 15 лютого було зареєстровано 496 осіб, які не платили аліменти більше 3-х місяців, на 15 березня таких було вже 450. Є надія на те, що хоча б ті батьки, які можуть сплачувати гроші на утримання дітей але не хотіли цього робити, таки зроблять це. А як бути з тими, хто нічого крім боргів немає?

Gorod.cn.ua