Сьогодні, 15 лютого, відзначається свято Стрітення Господнього. Цей день присвячений принесенню немовляти Ісуса в Єрусалимський храм.

В народі зі Стрітенням пов’язували надії на весну. Вважалося, що в цей день зустрічається зима з весною.

З цього приводу казали: «Прийшла громниця – зимі половиця», оскільки «В цей день лютий до березня приїхав».

Історія свята:

У церковнослов'янській мові слово стрітення можна перекласти в двох варіантах — «зустріч», або «радість». Саме це і символізує саме свято. Давайте розберемося трохи докладніше.

Це свято належить до двунадесятих – 12-и найважливіших свят у християнстві. У Євангеліє описано, що саме в цей день немовля Ісуса принесли в Єрусалимський храм, де його зустрів старець Симеон. Саме він впізнав в дитині Спасителя і з цей день вважається символом зустрічі людства з Богом.

Дохристиянська історія свята:

Святкування Стрітення в Україні походить ще з дохристиянських часів. Його тоді також назвали Стрічення, Стріщення, Громниці або Зимобор.

У народі вірили, на Стрітення зима вирушає туди, де було літо, а літо — туди де була зима. По дорозі вони зустрічаються та сперечаються між собою. Хто виграє у суперечці, той ще залишиться на цих землях господарювати. Якщо до вечора потеплішає, то виграло літо і скоро будуть потепління. Якщо ввечері стало холодніше, то зима ще зостанеться на деякий час.

А назва така була у свята, тому що вважалось — 15 лютого, це єдиний день, коли взимку може пролунати грім.

Традиції свята:

Традиції Стрітення Господнього насправді не дуже сильно відрізняються від подібних свят, але все ж деякі особливості тут є.

Звичайно, найголовніше — це відвідати святкову службу в церкві, вони будуть проводитися там з ранку і ввечері. А крім цього, кожна віруюча людина в цей день намагається потрапити до церкви не тільки, щоб прочитати молитву, а й для того щоб освятити свічку. Цікаво, що це традиція збереглася, як у християн як західного, так і східного обряду.

Вважається, що за допомогою такої свічки можна захистити свій будинок від будь-яких злих сил і всіх стихійних лих. Щоб це спрацювало свічки потрібно було зберігати вдома і запалювати їх лише під час молитви.

На Стрітення Господнє не можна:

Лаятися, сваритися, робити прибирання, вишивати, прати, працювати в городі.

Заборона на роботу має виняток, вона дозволяється, якщо це робота на благо іншим людям, яким необхідна допомога.

Заборона ж з приводу купання стосується лише лазні — адже щоб помитись у лазні, потрібно було працювати: колоти дрова, носити воду, тощо. Щодо звичайного сучасного душу ніяких заборон немає.

Також не радили на Стрітення вирушати у далеку мандрівку. Через мінливу погоду у цей період мандрівника могли спіткати різні неприємності, тож люди раніше остерігались далекої дороги. Існувало навіть прислів’я: “На Стрітення вирушиш в дорогу – скоро додому не повернешся”.

Ще одна цікава заборона – класти у цей день гроші на кухонний стіл. Вірили, що тоді удача від вас відцурається, а гроші буквально будуть витікати крізь пальці.

Народні прикмети:

Яка погода на Стрітення — такою весна буде.

Якщо на Стрітення дорогу перемітає — весна буде пізньою і холодною.

Якщо тепло — весна буде ранньою і теплою.

“Якщо цього дня сніжок — весною буде дощик”, тобто весна буде затяжною і дощовою.

Передбачити погоду могла і курка: якщо нап’ється біля порогу води — весна буде теплою і ранньою.

За матеріалами з відкритих джерел.