Фото: © Shutterstock

Із впровадженням реформи галузі охорони здоров’я на первинній ланці пацієнти отримали право самостійно обирати терапевта, педіатра, сімейного лікаря, незалежно від місця свого проживання чи реєстрації. Та чи існує поняття подібної свободи вибору у лікарів? Чи мають вони право відмовити пацієнту у співпраці? Про це на своїй офіційній сторінці у Facebook написала в.о. міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун.

Отже, за словами пані Супрун, лікар може законно відмовитися від ведення хворого, якщо останній порушує режим лікування: не виконує приписів, не приймає ліки, що робить терапію неефективною. У такому разі порушення зі сторони пацієнта повинне фіксуватися у його медичній карті, лікарняному. Під порушеннями режиму лікування можна розуміти й пропуск призначених прийомів у лікаря, перебування під час лікування у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння, самовільне покидання лікарні, у разі перебування там на умовах стаціонару, і тому подібне. 

Сказати «ні» пацієнту лікар має право при порушенні внутрішнього розпорядку закладу охорони здоров’я. До прикладу, якщо хворий палить в лікарні, галасує тощо. Крім того, відмовитися від підписання декларації з пацієнтом лікар «первинки» може, якщо вже підписав максимально можливу їх  кількість. Нагадаємо, терапевт може обслуговувати не більше 2000 пацієнтів, сімейний лікар – не більше 1800, педіатр – не більше 900.

Важливо розуміти: лікар не має законного та морального права відмовлятися надавати медичну допомогу хворому, якщо стан останнього є загрозою його життю та серйозною загрозою здоров’ю. Також лікар не може відмовитися лікувати хворого через його місце проживання, реєстрації, стать, вік, соціальний статус тощо.