Це місце і трагічне — в 1708 році за наказом московського царя його війська винищили тут майже 15 тисяч людей, і героїчне — у 17-18 століттях воно було сотенним містечком Чернігівського і Ніжинського полків та резиденцією українських гетьманів — Дем’яна Многогрішного, Івана Самойловича та Івана Мазепи.

У Батурині 42 об’єкти культурної спадщини, серед яких 4 пам’ятки архітектури національного значення і 24 пам’ятки археології. Але тут є набагато більше — цілком відчутна національна енергетика.

Наталія Реброва, директор Національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця»: «Для кожного туриста в певній мірі Батурин — це відкриття самого себе».

З часу відродження невеличкого міста Батурин в якості Національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця» більше 10 років тому інтерес туристів до нього стабільний — вони їдуть побачити розкішний палац останнього гетьмана України Кирила Розумовського і його усипальницю, будинок генерального судді Василя Кочубея, цитадель та Крупицький жіночий монастир. А головне — відчути отой самий дух

Наталія Реброва: «На сьогоднішній день на відсотки збільшилась кількість відвідувачів. І це українець, який хоче знати свою історію, який хоче усвідомити і знати, хто він і яке його коріння».

Зовсім інший напрям туризму – ось тут, в Олешні Ріпкинського району, де в кар’єрах після видобутку кварцевого піску утворились озера блакитного кольору.

Відпочивальників тут було чимало завжди, але з покращенням інфраструктури і розробкою екскурсійних маршрутів до сусіднього історичного Любеча, місць життя видатної громадської діячки та педагога Софії Русової вони радше стають туристами – тобто тими, хто затримується в точці подорожі більш як на добу. Тут є Wi-Fi, ресторан і будиночки для проживання на будь-який бюджет, взимку мають з’явитися відомі закарпатські чани для купань і снігоходи,  але у цього місця є і своя філософія.

Іван Чаус, президент Благодійного фонду ім. С. Русової: «Вы понимаете, философия этого места даже не в инфраструктуре. Есть люди небедные, которые приезжают, но они ставят палатку и ловят свой кайф».

Голубі озера в останні роки стали місцем проведення фестивалів і змагань – цього року тут вперше планують провести чемпіонат України з зимового картингу та зимових видів спорту. Найбільший же з фестивалів і один з кращих в Україні — фестиваль бардівської пісні – розпочнеться днями.

Іван Чаус: «Это единственный в Украине бардовский фестиваль с купальским действом, в 15 году был признан лучшим в Украине. 7-9 июля. Спасибо тем, кто принимает  участие в организации – и ОДА, и департамент культуры. Если раньше мы звали бардов, то теперь они сами едут, и туристы едут сами – автобусы из Ивано-Франковска, Львова, Сум, Харькова, даже Одессы, из Чернигова и Белоруссии. Поток увеличился в разы – я благодарен вот этому последнему туроператорскому слету, инфотуру».

Збільшити потік туристів на різних напрямках – від екскурсій до найвіддаленіших місць, приміром, того ж Новгорода-Сіверського, знаменитого і природою, і заповідником «Слово о полку Ігоревім», до зеленого туризму, допомогла зміна концепції туристичного розвитку регіону, кажуть в департаменті культури та туризму облдержадміністрації.

Олександр Левочко, директор департаменту культури і туризму, національностей та релігій облдержадміністрації: «Раніше ми проводили прес-тури і запрошували тільки ЗМІ, зараз ми вийшли на представників турагенцій, які займаються безпосередньо просуванням турпродукту. У нас туроператори зі всієї України були, також провели інфотур для представників турбізнесу Республіки Білорусь, постійно йде туристичне інформування в Латвії, Литві та Естонії».

Туристичні маршрути Чернігівщини презентували на Міжнародній туристичній виставці, туристичних інтернет-порталах, туристичні буклети перевидали англійською, видали польською та білоруською мовами. До слова, у порівнянні з 2014 роком кількість туристів з Білорусі збільшилась в 16 разів.

Аби втримати і збільшити прогрес, в області створили туристичний актив.

Відео Сівер-центр

Автор: Чернігівщина: події і коментарі