Стан роботи медичної галузі Чернігівщини у 2017 році та головні завдання на рік нинішній обговорили днями на розширеному засіданні колегії Управління охорони здоров’я облдержадміністрації.

Кадрове питання.

В області дефіцит лікарів становить 1332 одиниці. Нині в області працюють (без стоматологів) 3583 лікаря (34, 96 на 10 тис населення) – по Україні цей показник становить 37,9 на 10 тис населення, загальна кількість лікарів за минулий рік зменшилася на 71 (1,9%), зокрема, стоматологів – на 16, лікарів-хірургів – на 12 ,терапевтів – на 8, дільничних міських дільниць – на 7 , акушерів-гінекологів – на 7, лікарів ЗПСМ – на 7, невропатологів – на 5, педіатрів – на 4. Значно зменшилася кількість лікарів сільських адміністративних регіонів – на 68 та лікарів-інтернів – на 23. Є сподівання на те, що певною мірою ситуацію із кадрами може у майбутньому покращити за рахунок відкриття у Чернігові філії Донецького медичного університету.

«Передбачається, що філія вже запрацює з вересня, орієнтовний набір – 100 студентів на медичний факультет, розглядається питання про стоматологічний факультет, який працюватиме повністю на комерційній основі. Планується підписання меморандуму між нашими коледжами для того, щоб абітурієнти поступали вже на другий курс мед університету і мали певні преференції. Найближчим часом відбудеться прес-конференція, на якій буде озвучено перспективи навчання студентів», – зауважив начальник профільного обласного управління Петро Гармаш.

Фінансова складова.

Станом на 1 січня 2018 року ліжковий фонд ЛПЗ налічував 9346 ліжок, за останні роки фактично скорочено 593 ліжка, втім, показник забезпечення ліжками залишається найбільшим серед областей України (89,4 по області, 68,6 по Україні). До електронної системи E-HEALTH нині долучилися і готові співпрацювати 22 медичних заклади. На покращення матеріально-технічної бази закладів спрямовано 287,5 млн грн., що дало змогу здійснити поточні та капітальні ремонти, придбати автотранспорт, а також виділити кошти на закупівлю обладнання для лінійного прискорювача в обласний онкологічний диспансер (82,5 млн грн.). Загалом медична субвенція становила 277,8 млн грн., кошти ПРООН – 135 тис грн.

Водночас оснащення закладів, що надають первинну медичну допомогу, обладнанням та виробами медпризначення становить 35% від потреби, закладів третинного рівня – 65%, вторинного – 49%.

«Потреба у коштах для приведення матеріально-технічного стану закладів охорони здоров’я у відповідність до вимог табелю оснащення на 2017-й рік становила майже 500 млн грн. Дана ситуація викликає необхідність централізації надання спеціалізованої допомоги в лікарнях інтенсивного лікування, які повинні створюватися у межах госпітальних округів. Зволікання із такою роботою лише погіршує стан надання цього виду допомоги та зростання соціальної напруги», – наголосив Петро Гармаш.

Складною залишається і ситуація із забезпеченням автотранспортом медичних закладів. Норматив становить 912 одиниць, налічується 672 одиниці, переважна (понад 80%) частина з них експлуатується понад 8 років, зокрема, 60,7% автомобілів, що використовуються для надання екстреної допомоги підлягають заміні. Протягом минулого року придбано 21 автомобіль.

Йшлося на колегії і про інші підсумки діяльності системи охорони здоров’я області, зокрема, про використання коштів. Так протягом року на галузь було спрямовано понад 2,19 млрд грн., що на 674 млн грн. більше позаминулорічного показника. Однак, як і у попередні періоди, асигнування на заробітну плату перевищують видатки галузі у цілому, 2017 року видатки на заробітну плату становили майже 70%.

Трохи позитиву.

«На Чернігівщині успішно реалізується Урядова програма «Доступні ліки» і ми за цими показниками знаходимося серед лідерів. Втім, гроші, що виділяються на реалізацію програм, швидко закінчуються і ми звертаємося до Міністерства з проханням виділяти коштів більше, ніж щомісячні 5 млн грн.», – зазначив Петро Гармаш.

Низці лікувально-профілактичних закладів області вручено сертифікати «Лікарні, доброзичливої до дитини».

***

Загалом медична галузь минулого року спрацювала задовільно. І головне завдання на рік нинішній – завершення формування медичних мереж в межах створених госпітальних округів, автономізація закладів , спочатку первинної ланки, а потім вторинної та третинної, приведення ліжкового фонду у відповідність існуючим нормам та реальних потреб населення тощо.

Джерело: nizhyn news