«Країна» дізналася, навіщо пам'ятник українського гетьмана в Чернігові повернули спиною до Москви.

Скульптуру Богдана Хмельницького в Чернігові повернули на 180 градусів, щоб обернути пам'ятник спиною до Москви. Це неординарне рішення викликало великий резонанс, а дехто його сприйняв навіть як якийсь прецедент — Богдан Хмельницький в Києві теж на Москву показує.

Тим більше, що, за даними ЗМІ, на «геополітичний розворот» пам'ятника влада витратила з коштів бюджету 700 тисяч гривень.

898802f5333600f2f877ca326389bf73

«Країна» зв'язалася з заступником мера Олександром Ломако, щоб дізнатися, навіщо крутили Хмельницького, і чому це так дорого обійшлося чернігівцям.

— Пам'ятник Богдана Хмельницького розгорнули спиною до Москви. А чому спиною, а не боком?

— Справа-то не тільки в позиції пам'ятника. Давайте я вам трохи проясню ситуацію. Зараз в Чернігові триває реконструкція ряду парків і скверів, один з яких сквер Богдана Хмельницького, розташований відразу за Обласним драмтеатром. Парк все життя був у розбитому стані: погана дорога, поламані лавки, розвалюється Хмельницький. Його потрібно було реконструювати. Пам'ятник монолітний, стоїть там уже 51 рік, його не можна реконструювати частинами. Поворот пам'ятника — всього лише один з епізодів реконструкції.

Олександр Ломако, заступник мера міста Чернігова

— Ряд істориків вважає, що поворот пам'ятника спиною до країни-агресора це навпаки — поганий сигнал, оскільки говорить не так про ігнор, як про капітуляцію, готовність до втечі. Тоді як позиція анфас навпаки символізує готовність хоробро зустрічати ворога лицем до лиця. Який сенс в «повороті» заклала міська влада?

— Дивіться, справа не тільки в Москві. Якщо ми з вами входимо в парк, то наші очі потрапляють на П'ятницьку церкву. А відразу за нею, спиною до церкви, стоїть Богдан Хмельницький.

— Спиною до церкви?

— Так, і за проектом чернігівського архітектора Андрія Карнабеда він повинен стояти до церкви особою. Однак пам'ятник споруджували за радянських, атеїстичних часів, тому поставили Хмельницького спиною. Спиною до церкви, особою до кордонів з Росією.

— Так, а чому все-таки вирішили повернути до Москви спиною?

— Місцеві історики звернулися до міста і попросили його повернути. Як акт декомунізації. Ми так подумали, раз реконструюємо пам'ятник і парк, чому б і не повернути його заодно. А що стосується символізму, то це хороший знак, що ми повернули пам'ятник. Чернігів, хоч і не далеко від кордону з Росією, але настрої в місті дуже патріотичні. У 1654 році Хмельницький по суті визначив для України східний вектор розвитку на наступні 350 років. Поворот пам'ятника від Москви може символізувати і зміну вектора геополітичного майбутнього для всієї України.

— У пресі пишуть, що на декомуністичний поворот міська влада витратила 700 тис. гривень. Чому так багато? І чи не вважаєте ви, що це велика сума для міста, з великою кількістю першочергових проблем.

— Дивіться, 685 тисяч гривень це сума не на «поворот», а на загальну реконструкцію Хмельницького. Постамент, граніт, зміцнення. Сам «поворот» бюджету обійшовся в менш ніж 14 тисяч гривень — це робота техніки і людей. Цю інформацію можна знайти на сайті міськради.

— Чи маєте ви намір запросити на «відкриття» пам'ятника президента, або когось із представників центральної влади?

— Не знаю. Реконструкція закінчиться восени, до дня міста десь. Поруч буде ще три фонтани. Залишилося тендер на них провести. Вас запросимо.