th2_6 Варвинщина стикнулася з неабиякою проблемою — найбільше бюджетоутворююче підприємство району, а саме Гнідинцівський газопереробний завод, може припинити роботу через закінчення ліцензії. Для села і району вцілому це справжня катастрофа, адже крім надходжень до бюджету в найближчий час втратять роботу щонайменше 120 працівників. Всього ж працівників на підпртжмстві майже 1500 чоловік.

Щоб самостійно вирішити дане питання місцевій владі не вистачає повноважень. Тому депутати районної ради та колектив підприємства звернулись до народного депутата України Олександра Кодоли з проханням допомогти продовжити ліцензію для даного заводу.

Гнідинцівський газопереробний завод є значним суб'єктом господарювання як для області, так і для Варвинщини як в плані бюджетоутворення, так і зайнятості населення та збереження і забезпечення функціонування соціальної інфраструктури. Зокрема, податків до бюджетів всіх рівнів на 2016 рік сплачено заводом – 25 787,1 тис. грн.; в 2017 році планується зростання сплати на 1 094,2 тис. грн.

Поточного року закінчується термін дії ліцензій на видобуток вуглеводнів із діючих родовищ Роменської групи, на якому підлягає зупинці 146 свердловин, з яких 92 нафтові та 26 газових свердловин, зокрема Артохівського та Коржівського родовищ, що безпосередньо постачають сировину на Гнідинцівський газопереробний завод та штучно створюються, на думку заявників, бюрократичні перепони для їх відновлення Держгеонадрами.

Враховуючи специфіку роботи газових свердловин, при їх зупинці проходять неробочі процеси, що унеможливлюють вихід свердловини на нормальний режим роботи навіть при відновленні видобутку. Депутати Варвинської райради вважають, що це призведе до безповоротних втрат газу (близько 150 тис.м3 на добу), навіть після короткочасної зупинки роботи родовищ.

Для Гнідинцівського ГПЗ припинення видобутку на вказаних родовищах матиме вкрай негативні наслідки, адже при цьому суттєво зменшаться надходження на завод сировини для підготовки та переробки: газу — на 44%, нафти — 37% від обсягів, що постачаються в даний час. Зокрема, обсягів поставки нафти після зупинки родовищ, які прогнозуються на рівні 1039—1070 т/добу, буде навіть недостатньо для безперервної роботи установки стабілізації нафти, робота якої в режимі циркуляції призведе до неефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, що спричинить зростання собівартості переробки нафти, газу та виробництва готової продукції: скрапленого газу на 123,3%, підготовки нафти на 70,9%, підготовки газу на 78,8% в порівнянні з фактичною собівартістю.

За період з червня до кінця 2017 року Гнідинцівським ГПЗ буде недоотримано 7 879 т. скрапленого газу (більше тисячі тонн на місяць), втрати від реалізації якого сумарно будуть становити 96,7 млн. гри., з якої централізовано ПАТ «Укрнафта» недоплатить до державної скарбниці і податок на прибуток, і податок на додану вартість. Товарного газу до магістральної системи газопроводів, при відсутності ліцензії на видобуток газу та нафти, буде подано менше на 134 тис.м3 в середньому щодоби, що до кінця року становитиме 25,1 млн.м3. Зменшення у сплаті податків, що наповнюють бюджет, становитиме розрахунково: тільки податку на доходи фізичних осіб — 1 968 тис. грн., військового збору — 168 тис. грн. А зменшення виробництва — це примусові вивільнення працівників. Зупинка компресорного цеху — звільнення приблизно 120 працівників.

Як стало відомо, ПАТ «Укрнафта» цього року необхідно продовжити 9 ліцензій та ще кілька десятків — у наступному. Ліцензії, про які йде мова, це 20% річного обсягу видобутку нафти, який може втратити «Укрнафта», і це близько 1,4 млрд. грн. доходів від ренти для держави.

Але Державна служба геології та надр ухиляється від продовження ліцензій під тим приводом, що в ПАТ «Укрнафта» існує податкова заборгованість попередніх періодів, хоча на даний час ПАТ «Укрнафта» виконує податкові зобов'язання 2017 року в повному обсязі. Компанія неодноразово отримувала відмову у продовженні ліцензій та оскаржила в суді можливість блокування ліцензії через податковий борг, в тому числі тому, що це ставить під загрозу майбутні податкові надходження; виграла судовий спір в першій інстанції і в апеляції, судове рішення набуло чинності.

Аби вирішити дану проблему Олександр Кодола звернувся до Прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана. В депутатському зверненні він виклав основні аспекти проблеми та попросив підтримки держави для вирішення цієї болючої проблеми та збереження державного підприємства на Чернігівщині.

Нардеп обіцяє тримати питання під контролем та не дати заводу припинити свою роботу. Олександр Кодола планує гостро підняти зазначену проблему на найближчому засіданні Уряду.