Запаси енергоресурсів в Україні вичерпалися. 10 блоків стоять без палива, а в «Укренерго» планують ввести графік планового відключення споживачів від електроенергії.

Вугілля закінчується, а енергорсистема ледь справляється з навантаженням. Про те, чому українці можуть залишитися без електроенергії і як врятувати ситуацію – в матеріалі OBOZREVATEL.

Енергетики б'ють на сполох

Компанія «Укренерго», яка відповідає за баланс в енергосистемі, вже звернувся в РНБО. Якщо нічого не зробити, споживання може перевищити обсяги генерації. Тоді система безпеки може автоматично відключити «ток». Допустити цього не можна.

Щоб виправити ситуацію, зараз розглядається варіант введення графіків планового відключення. За прикладом минулих «кризових ситуацій», мова йде про те, щоб на кілька годин відключати електроенергію в окремих регіонах. Наприклад, коли люди повертаються з роботи, і настає піковий період споживання.

Електроенергію відключатимуть по годинах: в Україні через спеку виникла НС

Українцям такі обмеження не в новинку. У минулому році також не вистачало вугілля, теплоелектростанції закликали провести модернізацію, перейти з дефіцитного антрациту на вугілля газової групи. Однак, як видно, проблема так і не зважилася.

Енергоресурсів не вистачає, влітку через спеку споживання електроенергії виросло, і країна опинилася під загрозою планових відключень «струму». До слова, взимку, коли українці включають електричне опалення, електричні нагрівачі тощо, споживання також збільшується. І якщо не вирішити причину нестачі потужностей, проблема залишиться актуальною.

«Для запобігання порушень режиму енергосистеми складаються графіки обмеження споживання електроенергії, потужності і графіки аварійного відключення споживачів. Такі графіки оператори системи розподілу узгоджують з місцевими органами виконавчої влади. При цьому враховуються суспільне значення споживачів, їх технологічні особливості, схеми електропостачання тощо», – пояснили в «Укренерго».

Однак, енергетика України не може існувати окремо від ситуації в економіці. Згідно зі звітом «Про достатності генерації», частково вугілля при генерації можна було б замінити газом. Але в такому випадку необхідно значно збільшити обсяги видобутку блакитного палива. Зараз його не вистачає і доводиться купувати за кордоном. Однак, треті за обсягами в Європі запаси газу дозволяють в майбутньому частково замінити один енергоресурс іншим.

Також «врятувати» ситуацію могла б атомна генерація. Але і там необхідно величезні інвестиції. Наприклад, модернізація одного блоку може обійтися більш ніж в 4 млрд грн. А якщо не інвестувати в галузь, аварійні відключення будуть частішати, в результаті дисбаланс в енергосистемі буде неминучий.

Проблеми в енергетики можна вирішити тільки за умови, що на це будуть ресурси. І без сильної і привабливою для інвесторів економіки кардинально виправити ситуацію буде вкрай складно. А тим часом Україна поступово повертається в ситуацію, коли через пікового споживання «Укренерго» доводиться складати плани відключень /

«При подальшому підвищенні температури, збереженні тенденції виведення блоків ТЕС в аварійний ремонт та відсутності палива на теплових станціях в енергосистемі складеться надзвичайна ситуація. Це означає, що в» Укренерго «не залишиться інструментів для забезпечення покриття максимальних навантажень в енергосистемі», – попередили в компанії .