Поки українці думають – куди подіти сміття, стан навколишнього середовища кожного дня погіршується. Якщо завтра ми хочемо пити чисту воду і дихати свіжим повітрям, то вже сьогодні маємо замислитися над проблемою довкілля. Одним з факторів забруднення являється сміття, яке ми виробляємо щодня. За тиждень в місті Ніжині збирається 6 тон непотребу. У розвинутих країнах перероблені відходи давно стали повноцінним продуктом міжнародної торгівлі. З вторинної сировини отримують теплову та електроенергію. В Європі в кожній країні є спеціальні контейнери для сортування сміття. Про це пишуть на сайті Уненіж.

Для уточнення питання, яка ситуація склалася з сміттям в нашому місті і чи є суттєві покращення, ми звернулися до начальника КП «ВУКГ» Владислава Кормана.

«Щоб робити повну переробку відходів спочатку треба організувати роздільне збирання, потім побудувати завод з переробки відходів, який буде коштувати 50-60 млн. Звісно, люди зараз самі просять поставити їм спеціальні контейнери для сортування відходів, прогрес є. Наразі ми шукаємо інвесторів і ведемо переговори для будівництва сміттєпереробного заводу – це робота не одного дня.

Ми  почали велику роботу з сортування відходів. Поки що поставили по одному контейнеру для сортування, а це близько 15% від загальної кількості необхідних контейнерів. Необхідно щоб сортування сміття було по п’яти складових-пластик, папір, скло, органічні відходи та метал, як в усьому цивілізованому світі, а це близько 2.500 одиниць ємкості. Вартість одного такого контейнера 8-9 тисяч.

Також необхідна спеціальна техніка для збирання відходів, кожен вид відходів має вивозити окрема машина з боковим завантаженням і пристосована до евроконтейнерів. Зараз ми працюємо вручну – це займає дуже багато часу. На пункті сортування робота також виконується не механізовано, щоб побудувати механізовану лінію треба близько 800 тис.

Один спресований брикет важить 50-60 кг. Люди це важать вручну.

Великим досягненням на сьогоднішній день є відсутність пожеж вже протягом двох років на полігоні. Цьому сприяють багато факторів: по-перше ми почали перероблювати деревину і вона не надходить на полігон, саме вона горіла під впливом прямого сонячного проміння. По-друге щільне утрамбування сміття виводить все повітря, а кисень один з стимулів загоряння. По-трете в спекотну пору року ми поливаємо полігон водою. Треба зазначити, що це економить велику суму коштів. Як приклад – пожежа на полігоні в 2015 році  принесла місту збитків близько 1 млн.

З міського бюджету нам виділили кошти на матеріали для паркану навкруги полігону і на ці кошти ми закупили плити. За два тижні огорожа має бути готова.

Зараз ми виплатили близько 4 млн. боргів старого керівництва і продовжуємо виплачувати. На всі господарські потреби підприємство самостійно заробляє кошти. Допомагають нам лише технікою і матеріалами. За два роки ми збільшили обсяги надання послуг.

Наше підприємство стимулює людей не спалювати суху траву і листя з городів, кожного року збільшується обсяг сміття на 20 %, а це позитивно впливає на екологію міста.

Роботу по роздільному сортуванню сміття міста треба робити і це не примха, а обов’язок кожного мешканця.

Також створена цілодобова гаряча лінія КП «ВУКГ» (068) 272 62 32 на яку може зателефонувати кожен мешканець міста Ніжина ,в якого є необхідність вивезти велику кількість  важкого сміття, вартість транспортного перевезення становить в середньому від 400 до 600 грн.», – розповідає Владислав Адольфович.

Вартість поділу сміття і його переробки досить висока. Однак, вона окупається тим, що є великий дохід від вироблених з вторинної сировини продуктів. Навіть, якщо цього економічно позитивного результату досягти не вдається, завжди є результат для навколишнього середовища: повітря чистіше, поліпшується якість води і загальний рівень забруднення знижується. Третьою перевагою є те, що громадяни, завдяки поділу сміття, стають більш відповідальними перед своїм містом, своєю країною, своєю планетою. Створення виробництв з вибіркового збору сміття і підприємств з його переробки створює нову необмежену потребу в робочій силі – це потужна зброя проти безробіття.