Останнім часом ми вже звикли до безрадісних звітів лікарів про ситуацію з коронавірусом – читаємо цифри, аналізуємо, сумно зітхаємо та… йдемо займатися кожен своєю справою. Повертаються до своєї справи і медпрацівники – рятувати наші здоров’я та життя. Іноді ми навіть не замислюємося, що медики – звичайнісінькі люди, у котрих також є сім’ї, діти, на них чекає робота по дому, а деяких – ще й цікаве хобі. Але наразі, під час пандемії, їм не до хобі: вони знаходяться на фронті – ведуть запеклу боротьбу з підступною хворобою, ім’я якій – COVID-19.

У цей не простий для суспільства період (до речі, весну ніхто не відміняв – на «носі» Великдень і травневі свята) ми вирішили зустрітися з директором комунального некомерційного підприємства «Ніжинська центральна міська лікарня ім. М. Галицького» Олександром Костирком.

Вирішили просто поговорити – про колектив, про людські відносини, про життя. Ну і трішки – про місцеву владу, звичайно. Підбити якісь підсумки, окреслити плани на майбутнє. Життя ж триває!

– Олександре Михайловичу, от що для Вас як для керівника міської лікарні наразі найголовніше від усього?

– Те, що ми вистояли у боротьбі з коронавірусом. Третя хвиля хвороби потихеньку йде на спад. Цій перемозі не можна не радіти. Наша лікарня – одна з перших в Чернігівській області, яка стикнулася з COVID-19: до нас надходило найбільше пацієнтів, ніж в інші медустанови. Завдяки забезпеченню всім необхідним – наразі підключена 41 киснева точка, ліжка забезпечені киснем на 100%, лікарня – необхідними ліками, а також завдяки наполегливій праці медперсоналу ми й отримуємо позитивні зміни. Отже, наш колектив не здався, незважаючи на важкі умови.

– А скільки в колективі людей?

– Близько 640 чоловік.

– І що, ніхто з них не звільнився під час пандемії?

– Не повірите: крім гардеробниць, – ніхто. У нас дуже сталий колектив. Є люди, котрі працюють в лікарні по 40–50 років. Я пам’ятаю цей колектив, ще коли приходив сюди на практику після медучилища, фактично з 15-ти років. І ось вже шостий рік очолюю лікарню.

– І робите це досить успішно, як нам відомо. Одне з підтверджень тому – очолювана Вами медустанова увійшла в когорту кращих медичних закладів України 2020 року. Генеральна дирекція Всеукраїнського науково-дослідного центру ефективного управління спільно з Радою експертів Міжнародної іміджевої програми «Лідери ХХI століття» вирішила нагородити КНП «Ніжинська центральна міська лікарня ім. М. Галицького» Національним дипломом та званням «Краще підприємство України–2021», а особисто Вас – орденом «Лідер України» за професійні досягнення та вагомий особистий внесок в розвиток України. Це заслужена нагорода. Щиро вітаємо! Щодо сталого колективу. Це означає тільки одне – людей влаштовують умови праці і ставлення до них керівництва.

– Так, я з великою повагою ставлюся до свого колективу. У нас принцип: нікого не звільняти. Цю позицію підтримує і міський голова Олександр Михайлович Кодола. Для нього люди – в першу чергу. От взяти, приміром, ситуацію з тубдиспансером і шкірвендиспансером у місті. В результаті оптимізації тубдиспансер в Ніжині закрили, але міський голова за проблему не забув. Наразі підписано пакет по наданню допомоги хворим на туберкульоз в амбулаторних умовах на рівні первинної ланки. Цим займається наш лікар Оксана Калініченко. Підлягає оптимізації й Ніжинський шкірвендиспансер. Міський голова поставив переді мною задачу – внести зміни до ліцензії таким чином, щоб цей напрямок – в складі нашої лікарні – був закритий. При цьому Олександр Михайлович погодив п’ять посад медпрацівників для даного напрямку, дві з яких – лікарі. Решту медиків, яких звільнять з шкірвендиспансеру, міський голова наказав працевлаштувати в медустанови міста. Наразі в нашій лікарні працюють 86 лікарів. Міський голова просить залучати ще – він всіляко підтримує професійні кадри.

Про медперсонал, який працює з хворими на коронавірус, і про самих хворих, О. Кодола піклується особливо: чи в повному обсязі вони забезпечені предметами індивідуального захисту, індивідуальної гігієни, антисептичними засобами тощо. Але найголовніше – забезпечення пацієнтів киснем. Щоб ми отримували його в першу чергу, міський голова підключає всі свої зв’язки. Залучив до цієї справи один з банків України, благодійні організації. І така наша співпраця з О. Кодолою триває вже кілька років, ще з часів, коли він був народним депутатом. Я б сказав, що Олександр Михайлович Ніжин не покидав – тільки змінив місце роботи. Як допомагав раніше, так і продовжує. На мій погляд, це дуже важливо, оскільки деяких народних депутатів, обраних від Ніжина, ми навіть в житті ніколи не бачили, не кажучи вже про якусь допомогу. Слід зауважити, що наразі в нашій лікарні на боротьбу з COVID-19 задіяна майже половина ресурсу – медперсонал, площі. Зайняті чотири відділення: інфекційне, хірургічне №2, офтальмологічне, дитяче. Згідно із підписаним з НЗСУ пакетом розгорнуті 150 ліжок. Медпрацівники, а достатня наявність анестезіологів дозволила зібрати аж шість оперативних команд, вже майже рік отримують 300% зарплатні. В інших лікарнях області такого немає.

– Будь ласка, нагадайте, яку саме допомогу отримала Ніжинська міська лікарня від Олександра Кодоли, коли він був народним депутатом?

– Як всі ми бачимо, охорона здоров’я людей – головний пріоритет в роботі О. Кодоли – і народного депутата, і міського голови. Завдяки йому ми облаштували травматичне і хірургічне відділення нашої лікарні. Саме за сприяння О. Кодоли з державного бюджету були виділені півмільйона гривень, за які ми придбали вкрай необхідний пересувний рентгенапарат, що дозволяє робити якісну діагностику хворих. Наразі цей апарат знаходиться в реанімаційному відділенні. Було придбано сучасний апарат «ВАК» – для вакуумного лікування і профілактики ран, електрокоагулятор – хірургічний апарат для розсічення тканин, холтер – для діагностики захворювань серця… Бракувало навіть елементарного – ліжок, які в цілому обійшлися в 1 млн. гривень.

– Що змінилося для міської лікарні, коли Олександр Кодола обійняв посаду міського голови?

– Як ви знаєте, в медицині змінилася система фінансування – воно залежить від кількості підписаних зі Національною службою здоров’я України (НСЗУ) договорів, тобто – пакетів. За минулий рік наша лікарня отримала 129 млн. гривень – умовно кажучи, інвестицій. Це зароблені нами кошти: ми – послуги населенню, нам – гроші за ці послуги від НСЗУ. З отриманих коштів 18 млн. гривень – видатки, які надійшли до бюджету. Медпрацівники, отримавши зарплатню, купують одяг, взуття, продукти, отримують різні побутові послуги – все це в Ніжині. Отже, кошти залишаються у місті. Таким чином, від зароблених лікарнею коштів залежить як стабільність самого медзакладу, так і надходження до міського бюджету.

Досі вагомих затримок зарплатні у нас не траплялося. Окремі відділення ми навіть преміюємо. Для підписання пакетів з НСЗУ потрібні професійні кадри та належні умови роботи. Тут вже без підтримки місцевої влади аж ніяк. Щоб до нас йшли професійні кадри, ми повинні створити для них гарні умови: забезпечити зарплатнею (про це ми вже говорили), житлом, сприяти професійному зростанню.

Щодо житла. Якщо за попередні роки міська влада придбала чотири службових квартири для лікарів, то команда О. Кодоли вже виділила близько 1 млн. гривень на придбання трьох квартир за п’ять місяців роботи. Одна квартира, як ви вже знаєте, фактично придбана. Кому саме з лікарів вона дістанеться, – і це дуже важливий момент, на якому наполягають міський голова і його команда, – вирішуватиме колектив. Наразі проводиться службове зібрання необхідної інформації про претендентів. Наші фахівці повинні також постійно рости у професійному плані: щоб коли вони приїхали, наприклад, на якісь курси, їм теж було чим похвалитись перед колегами – наявною базою знань і навичок. Нарешті дісталися до ще одного, не менш важливого питання – сучасна техніка, яка теж сприяє гарній роботі лікарів.

Якщо попередня влада зазвичай виділяла нам на початку року 400–500 тисяч гривень на обладнання, а потім поступово додавала кошти ще, то команда Кодоли на початку поточного року виділила міській лікарні приблизно 6 млн. 800 тис. гривень. Дуже важливо, що ці кошти надані саме на початку року – ми можемо дозволити собі обрати не дешеве, а дійсно якісне обладнання. Наша лікарня вже отримала частину обладнання, яке ми придбали. Це сучасний комп’ютерний томограф, цифровий рентгенапарат – сподіваємося, вони будуть встановлені до 10 червня. Вже маємо сучасний УЗД-апарат, кошти на який у розмірі 2 млн. гривень отримали з державного бюджету. Він дозволить діагностувати в тому числі серцево-судинні захворювання, яких суттєво побільшало у зв’язку з поширенням коронавірусу. Наразі готуємо лікаря, котрий працюватиме на УЗД. Очікуємо МРТ та ангінограф. Наприкінці минулого року, завдяки міському голові О. Кодолі, з державного бюджету нашій лікарні було виділено 3,5 млн. гривень на сучасну ПЛР-лабораторію, яка дасть змогу діагностувати не лише COVID-19, а ще 150 показників інших хвороб, в тому числі онкологію. Ми зможемо конкурувати з приватними лабораторіями в Ніжині і не тільки. Наразі проект замовлений. Очікуємо.

– Що у планах на найближчий час?

– Планів – безліч. Ми сподіваємося, при такій колосальній підтримці з боку місцевої влади зробимо все. Згідно з міською Програмою, прийнятою на 2020–2022 роки, в поточному році намітили придбання лор-комбайна з відеоендоскопічною системою, гематологічного аналізатора, електрокардіографа, відеоцистоскопа, спірометра, електронно-оптичного перетворювача (С-дуга), ліжок функціональних. Наш колектив приємно здивований через те, що в такий важкий час, коли, здавалося б, всі сили слід скеровувати тільки на боротьбу з COVID-19 (це стала думка суспільства), місцева влада всіляко підтримує розвиток інших напрямків медицини. Нас не просто слухають, нас чують, підтримують і допомагають. Наразі потужно розвивається неврологічний напрямок – лікар Андрій Куціянов шукає нові підходи до пацієнтів з гострим порушенням кровообігу, зокрема, впроваджує систему тромболізісу. Як вже було проанонсовано, мріємо про новий сучасний реанімобіль. І не тільки. Як зауважила заступник міського голови Ірина Грозенко на минулій дев’ятій сесії Ніжинської міської ради, автопарку нашої лікарні більше 30 років. Наразі всі разом думаємо, які кошти залучити на придбання реанімобіля. Як я вже казав, міський голова Олександр Кодола помічає кожну проблему, ставить її на контроль і відразу шукає шляхи її вирішення. Наприклад, у нас в травматичному (займає два поверхи) і реанімаційному відділенні (третій поверх) не працює ліфт. Медпрацівники, а це в основному тендітні жіночки, змушені доставляти хворих на ношах. Це ж, вибачте, кам’яне століття! Міський голова запланував побудову ліфта. Вже замовили кошторисно-проектну документацію. У наступному році плануємо привести у відповідність об’єкти користування людьми з інвалідністю. Потрібно побудувати аж 10 пандусів, враховуючи кількість будівель нашої лікарні, навести лад в санітарних кімнатах – замінити сантехніку, двері.

– Це, напевно, дуже незручно, коли лікарня розташована в кількох будівлях? – Зважаючи як на це подивитись. Під час пандемії це нам, навпаки, дуже допомогло: автономія відділень дозволила працювати у звичному режимі, тоді як інші лікарні, розташовані в одній великій будівлі, були змушені перекривати відділення через коронавірус.

– Олександре Михайловичу, ми з Вами так багато всього обговорили. Але ж не можемо обійти таку серйозну тему, як «Велике будівництво».

– На цю тему вже багато написано. Дещо додам. Роботи наближаються до завершення. Міський голова тримає це питання, так би мовити, у ручному режимі, оскільки в проекті постійно відбуваються зміни. Наприклад, виділених державою 13 млн. гривень виявилося замало: будівля, де наразі ведеться ремонт, побудована 1952 року, нетипова і несучасна, тому має чимало «сюрпризів». Тому на початку поточного року з міського бюджету на дані цілі було скеровано ще 5 млн. гривень. Завдяки команді О. Кодоли вирішуються питання із забезпеченням ліжкомісцями. У хірургічному відділенні за кошти НСЗУ ми зробили поточний ремонт власними силами: замінили двері, перегородки, провели штукатурні роботи, підремонтували електромережі. Міський голова залучив кошти благодійників корпорації «Кернел» для фарбування фасаду. Це 750 тисяч гривень. Ще раніше150 тисяч їхніх коштів витратили на медичні костюми. Хочемо подякувати раднику міського голови Сергію Охоньку, котрий також виділив певну суму на фарбування фасаду будівлі. Лікарня матиме естетичний вигляд. Ну, а в цілому…

Я відкрию вам таємницю: міський голова Олександр Кодола лобіює відкриття нового корпусу міської лікарні та асфальтування території. Особисто я впевнений: з такою жагою і відношенням до справи це обов’язково станеться!

– Олександре Михайловичу, нагадую: ми з Вами зустрілися напередодні великих свят. Попереду – довгі вихідні…

– Бажаю всім міцного здоров’я, оптимізму, радості. Бережіть себе і своїх близьких!

Автор: журналіст сайту «УН» Валентина Савчук