В Ніжині знову говорили про десяті класи в школах
Під час сесії міської ради голова постійної комісії міської ради з питань соціального захисту населення, освіти, охорони здоров’я, культури, сім’ї та молоді, фізичної культури і спорту Володимир Король наголосив на тому, що комісія рекомендувала відкласти розгляд даного проекту рішення.

Розпочавши розгляд даного питання голова комісії зауважив: «Навчання учнів за програмою дванадцятирічної повної загальної середньої освіти розпочинається для профільної середньої освіти з 1 вересня 2027 року. Тобто, ще дев’ять років до того моменту коли діти будуть вчитися у профільних класах.

В законі про освіту до сих під немає обмеження класів за кількістю учнів. На сьогодні діє норма згідно закону про загальну середню освіту – максим наповнюваність класів 30 чоловік, в той час коли мінімальна наповнюваність не вказана. Щодо класів в сільській місцевості – якщо менше п’яти осіб у класі, то навчання здійснюється за індивідуальною формою навчання.

Зараз в верх раді є законопроект, який дозволяє школам відкривати класи, навіть, з трьома учнями.

Крім того зареєстровано проект постанову на встановлення мораторію на закриття загальноосвітніх шкіл і він вже пройшов профільний комітет Верховної Ради.

Як зазначив голова профільної комісії, мінімальної межі кількості учнів у класі не має, адже для цього потрібно змінити Конституцію України, оскільки в Конституції зазначено, що всі громадяни мають рівні права і держава забезпечує доступність повної загальної середньої освіти. До того ж, в законах про освіту деталізується, що ніхто не може бути обмежений в праві здобуття освіти і гарантується освіта незалежно від місця проживання особи. Тобто початкова і базова школи повинні бути максимально наближені до того району і місцевості де проживає особа.

У сучасній концепції про Нову Українську школу існує таке поняття як дитиноцентризм – в першу чергу задоволення всіх потреб дитини, в тому числі освітніх.

Щодо територіальної доступності повної загальної середньої освіти – кожна особа має право здобувати освіту в закладах найближче розміщених до місця проживання цієї особи.

В усіх статтях закону про освіту йдеться про те, що і здобувачі освіти, і батьки мають право на вибір. Тож, якщо робити якісь кроки до реорганізації, то такі кроки потрібно робити завчасно. Якщо батьки віддають свою дитину до школи, то вини мають бути впевнені в тому, що по закінченню дев’ятого класу дитина піде до 10-11-12 класу в цій же школі.

За якими ж критеріями обирають школи, в яких не буде 10-х класів. В пояснювальній записці до проекту рішення йшлося про те, що обираються за результатами складання ЗНО, і в школах, де планують «забрати» 10-ті класи, результати ЗНО цих шкіл свідчать про те, що вони не мають достатнього рівня знань та компетентності Тож, постає питання, про які висновки йде мова, адже згідно результатів рейтингу на сайті osvita.ua Чернігівської області, ЗОШ №1 знаходиться на 66 місці та має 92% складання ЗНО, в той час коли ЗОШ №10 знаходиться на 215 місці, при тому, що має 25 % не здачі ЗНО, тобто 25% випускників цієї школи не склади ЗНО. Якщо говорити про інші критерії, наприклад завантаженість, то ЗОШ №13 на першому місці по завантаженню в Ніжині – 119%, тоді як 16 школа знаходиться за такими показниками далеко знизу.

Тож, якщо йти на такі кроки, то вони мають бути зважені. Потрібно розробити чіткі критерії відбору шкіл. Брати до уваги результати складання ЗНО, навантаженість школи, кількість учасників олімпіад. До того ж, потрібно брати до уваги тенденцію зростання та спадання кількості учнів по класах.

Отже, пропозиція комісія – зняти розгляд цього питання взагалі, до того часу, доки не побачимо реальну картину того, скільки подано заяв учнів на навчання в 10 класі в ті чи іншій школі».

Міський голова Анатолій Лінник говорив про те, що утримувати напівнаповнені 10-ті класи не має сенсу. На утримання закладів освіти в минулому році із бюджету міста було витрачено близько 86%. Зекономлені кошти можна витратити на розвиток громади, на нові дороги, тротуари, освітлення міста тощо. Що до критерій відбору шкіл, міський голова повністю погодився із головою комісії.

Але, що до обмеження по школах 10-х класів  – від цього ніхто нікуди не дінеться, оскільки потрібно економити кошти, адже це нерозумно – утримувати ненаповнені класи.

Заступник міського голови Ігор Алєксєнко наголосив на тому, що міська рада не просто приймає якісь рішення в області освіти, а детально розглядає всі проблеми та завжди допомагає.

Начальник управління освіти наголосив на тому, що Міністерство фінансів фінансує лише ті класи в яких наповнюваність складає більше двадцяти п’яти учнів. Таким чином, в школах Ніжина Міністерство фінансів не повинно фінансувати близько сорока класів.

Отже після жвавої дискусії, міський голова запропонував винести даний проект рішення на доопрацювання, і вже після того, коли в під кінець навчального року буде відомо яка наповнюваність 10-х класів в тій чи іншій школі, знову повернутися до розгляду даного питання для прийняття консенсусного рішення.

Пропозицію міського голови депутати підтримали.

Джерело: nizhyn news