300_190_585a5b0ac7fdcВідповідно до наказу №509 МОЗ, кожен громадянин України може знайти в мережі Інтернет інформацію про лікарські засоби та медичні вироби та при необхідності лікування у лікарні отримати їх безкоштовно.

Однак, у лікарнях Чернігівщини не так просто знайти ці ліки.

Пересічні громадяни, у відкритому доступні, можуть знайти інформацію про залишки ліків на офіційному сайті  управління охорони здоров’я Чернігівської Обласної державної адміністрації.

У відповідному розділі є інформація про наявні ліки у лікарнях, проте не по всіх лікарнях, а вибірково, є і обласні, міські і т.п.

До прикладу, у списку ліків обласної лікарні лише чотири позиції, з них наявна 1 позиція ліків для трансплантації, більш ні чого не має. Зрозуміло, що при лікуванні у даному закладі можемо розраховувати лише на ліки придбані за власні кошти.

З доступом до інформації про наявність ліків у міських лікарнях трохи складніше. Для початку необхідно зайти на сайт Чернігівської міської ради, потім, у розділ «Про місто» — «Управління охорони здоров’я» — «наявність ліків».

Однак, у цьому розділі міститься інформація лише з міських лікарень №2, 3 та з однієї дитячої стоматологічної поліклініки. Та, повного переліку ліків, який мав би оновлюватися згідно наказу, немає.

Також, інформація по решті лікувальних закладів міста відсутня на сайті.

Аби дізнатися які і у якій кількості ліки залишилися в лікарнях області необхідно звертатися із запитом до управлінь охорони здоров’я Чернігова та області.

Управління охорони здоров’я Чернігівської міської ради відповіла що  інформацію про ліки можна знайти у відповідному розділі на сайті міськради, та що поновлює їх лише раз на місяць. Однак, згідно наказу це потрібно приводити це раз на тиждень.

Управління охорони здоров’я Чернігівської Обласної державної адміністрації не володіє інформацією щодо ліків Чернігівської центральної районної лікарні, тому за відповіддю відправляють у саму  лікарню.

Районна лікарня надала відповідь в якій каже що не вважає за необхідне оприлюднювати інформацію щодо наявних залишків лікарських засобів та медичних виробів. І що данні про закуплені лікарські засоби публікуються та оновлюються на сайті e-data по мірі придбання.

Найцікавіша ситуація із Ніжинської міською радою. Чиновник не лише  не розміщують інформацію, але і зовсім не чули про наказ №509 і тому відправляють шукати залишки ліків на єдиний веб-портал використання публічних коштів Е-data, який не має ніякого відношення до обліку наявних ліків у лікарнях.

Таким чином, пересічному громадянину дуже важко знайти у відкритому доступі інформацію про наявність ліків у лікарнях, адже, навіть відповідальні за це питання чиновники не виконують накази Міністерства охорони здоров’я.

Дослідження проведене “Центром політичних студій та аналітики” в рамках проекту "Забезпечення ефективних медичних витрат" за фінансової підтримки програмної ініціативи «Громадське здоров`я» міжнародного фонду «Відродження».

pik.cn.ua