Четверту весну поспіль на Десні нема нормальної повені. Лише для незначної частини придеснянських сіл повінь приносить певні проблеми, не такі й великі. Для переважної більшості таких сіл, їхніх придеснянських угідь нормальна повінь – це благо, а її відсутність – біда.desna-rchka-nayblsha-pritoka-dnpra_602

І ось ми знову без води.

А ще кілька тижнів тому прогнози вчених були оптимістичні: повінь буде на півметра, а то й метр більша торішньої.

Нині від оптимізму не лишилося й сліду. Видно, прогнози наших учених щодо повеней, погоди – доволі примітивні.

Утім, може, не варто грішити на вчених, якщо в ситуацію втручаються не об’єктивні, природні фактори, а дещо інше. Мова про те, що останніми роками серед людей уперто ходять дві доволі ймовірні причини низьких повеней на Десні. Ось вони.

  1. У Брянській області РФ, у верхній течії Десни росіяни забирають з річки багато води для промислових потреб, заганяючи її у водосховища. Причому якраз у період формування повені. Не зайве нагадати, що лише 591 кілометр Десни – в Україні (переважно Чернігівська й трохи Сумська, Київська області). А понад 500 кілометрів Десни – в Росії, в основному на Брянщині.
  2. Під Києвом воду з Дніпра скидають униз, через шлюзи водосховищ – саме в повінь. Це «висмоктує» воду з Десни, яка впадає в Дніпро трохи вище Києва. А скидають воду тому, що повінь може підтопити панські маєтки й палаци, побудовані олігархами й посадовцями мало не по берегу Дніпра, в порушення всіх норм і законів.

Те, що там дійсно такого набудовано, – давно відомо. Чи справді отак рятують панські маєтки й палаци – варто розібратися.

Можливо, ці дві версії малого водопілля – просто чутки, перебільшення. Тоді чому б владі в особі відповідних відомств, того ж Міністерства екології та природних ресурсів України, не внести ясність? Спростувати або підтвердити ці судження.

Якщо це підтвердиться, то вкотре переконаємося в давній істині: у нашого народу – два вороги, зовнішній і внутрішній.

Вважаймо цю публікацію офіційним журналістським зверненням до структури згаданого міністерства – обласного департаменту екології. Щось там пояснять? Дадуть відповідь щодо названих двох суджень, імовірних причин малої повені, чи знову промовчать?

Петро АНТОНЕНКО,
редактор газети «Світ-інфо»