Оскільки ціна на природній газ зросла ще 1 листопада минулого року, а виконавчий комітет міськради погодив підвищення тарифів аж 5 січня, «НіжинТеплоМережі» хочуть повернути втрати, які понесли за період встановлення діючого тарифу. Підприємство пропонує споживачам відшкодовувати заявлені майже 5 млн грн. втрат протягом наступних двох років. І хоча відділ економіки міськради вважає  ці вимоги обґрунтованими та доцільними, виконкомівці рішення не підтримали.

Автор: Ольга Рогачова

Втрати планують включити до складу тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання та послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води під час наступного (чергового) перегляду цих тарифів.

Іншими словами, ніжинці 2 місяці платили за старою ціною на газ, поки підприємство-посередник «НіжинТеплоМережі» уже купувало його за новою ціною. Згідно додатку до проекту рішення «Про  ТОВ «НіжинТеплоМережі» розрахунку розміру втрат, що виникли протягом періоду розгляду тарифів, встановлення та їх оприлюднення», невідповідність в ціні за цей період склала 4 млн 939 тис 532 грн.

Відмовити підприємству у затвердженні його розрахунків по втратах,  уповноважений орган може на підставі необґрунтованості суми. Однак, начальник відділу економіки Тетяна Гавриш запевнила, що недовіряти розрахункам «НіжинТеплоМереж» у них підстав нема.

«Коли ми приймали підвищення тарифу, нам було сказано, що ці тарифи абсолютно обґрунтовані та ніяких збитків «НіжинТеплоМережі» не понесуть. Пройшов місяць, як підвищили тариф на 26 %, і ми уже заднім числом винні 4 млн грн...Виявляється, що всі ці постанови Кабміну покладають тарифні зміни на населення, яке проживає в  Ніжині», — каже заступник міського голови Ігор Алєксєєнко.  

Керуючий справами виконавчого комітету Сергій Колесник вважає, що за рахунок місцевого бюджету ці втрати відшкодовувати не можна: «Хто може зобов’язати постановою Кабінету Міністрів орган місцевого самоврядування чи виконавчий орган підвищити тариф? Не давши ні копійки у вигляді субвенцій – ніхто».

Директор Ніжинського коледжу культури і мистецтв ім...Заньковецької Володимир Дорохін взагалі запідозрив «НіжинТеплоМережі» в намаганні відшкодувати власні втрати підприємства за рахунок його навчального закладу: «Зараз ми  підрахували витрати за своїми лічильниками в коледжі. Дивна ситуація: кожного року у нас були одні показники, цьогоріч вони майже вдвічі збільшилися. Це питання повірки лічильників чи постачання? Якщо це питання повірки лічильників, ми з’ясовуватимемо його в суді. Ми почали зменшувати обсяги використання послуг як могли. Можливо це дійсно, ви так хочете відшкодувати цю різницю?»

По темі: Ніжинська прокуратура виявила порушення продажу природного газу в школи

Відкритим залишається питання недовіри органу місцевого самоврядування та споживачів до прозорості та обґрунтованості надання розрахунків підприємством, витрат інвестиційної програми та використання коштів. Як виявилося, кошти інвестиційної програми, які мали б піти на покращення надання послуг, насправді «НіжинТеплоМережами» були витрачені на оплату боргів за газ за минулі роки. Неодноразово, Ніжинська міськрада зверталася до підприємства з дорученням прозвітувати про кошти, які підприємство отримало від споживачів послуг на інвестиційну програму. Але на жодне звернення вони так і не відреагували.

«Питання інвестиційної програми у нас стоїть ще з минулого року. На жаль, і по сьогоднішній день ми ніяк не вийдемо на нормальний його розгляд. Ви (авт... – звертається до представників «НіжинТеплоМереж») будете подавати прохання про коригування тарифів і це питання однозначно випливатиме знову. Будуть вживатися заходи, як членами виконкому, так і міським головою. Там дійсно є питання і їх потрібно розглянути. Але сьогодні ми повинні розглянути саме розрахунок витрат, який ви надали. Відділ економіки ці розрахунки розглянув та підтвердив, що вони дійсно обґрунтовані та вірні», — зауважив перший заступник міського голови Григорій Олійник.

До слова, керівництво «НіжинТеплоМереж», яке було присутнє на засіданні виконавчого комітету, не надало жодної відповіді на прямі питання: чому підприємство не звітує про використання коштів інвестпрограми?

«Усі розрахунки дійсно потрібно перевірити. Повинен бути якийсь зовнішній аудит», — каже виконкомівець Юрій Римський.

Виконавчий комітет ще в грудні минулого року звертався з листом до голови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. У зверненні йшлося про можливість надати експертну оцінку правильності розрахунків тарифів на теплову енергію, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води ТОВ «НіжинТеплоМережі». Однак Нацкомісія роз’яснила, що таких повноважень немає. Натомість, якраз органи місцевого самоврядування мають ці повноваження.