У кожної влади є прихильники і ті, хто її не підтримує. Ніколи і ні в чому. Хтось – принципово, інші – за «компанію». Адже влада в їхньому розумінні автоматично асоціюється зі злом. Тому – щоб вона не робила – усе рівно буде погано.

Війна України проти російського агресора вкотре підтвердила цю істину.

З першого дня військового протистояння певні категорії громадян висловлювали невдоволення владою Ніжина.

От дивіться самі.

Місцева влада ні на годину не припиняла займатися життєзабезпеченням міста. На відміну від інших міст в Ніжині практично завжди були електроенергія, тепло, вода, газ та зв'язок.

Влада зробила все для того, щоб під час війни люди отримували безкоштовне молоко. Протягом трьох тижнів фермери щодня доставляли і роздавали десятки тонн цього продукту – хтось був вдячний, але деякі висловлювали невдоволення: по-перше, через те, що людям доводилося вистоювати величезні черги, по-друге, знаходились непорядні товариші, які брали більше, а потім перепродавали молоко на ринку. Хай це залишається на їхній совісті! Добре, що переважна більшість ніжинців – порядні. Але роздача безкоштовного молока все ж таки стала приводом для маніпуляцій.

Всі ці півтора місяці у місто доставляли гуманітарну допомогу – наділяли захисників, поранених, хворих, а також всіх нужденних. Майже щодня – десятки, сотні пакунків. Теж погано, бо надавали не всім охочим, а частину взагалі нібито «продавали по магазинах».

Нещодавно почали завозити до міста пальне. Здавалося б, потрібно тільки радіти, адже з самого початку війни з ним була критична ситуація у місті. Ні, зраділи не всі. Знов знайшлися невдоволені: чому зросла вартість пального? Чому замало видають в одні руки? Чому такі великі черги?

Робочі групи вийшли контролювати ціни – погано, бо зиску ніякого, адже товари і продукти усе рівно стали коштувати дорожче, ніж до війни. Про причини здорожчання знов-таки почули не всі. Дехто так і не зрозумів, що у країні йде війна, деякі оптові бази стали недоступними, збільшилася і вартість пального і плече доставки в Ніжин.

Ще одна тема для маніпуляцій — босі та голодні військові та тероборонівці, які не бачать ані продуктів харчування, ані одягу – завдяки волонтерам хоч бутерброди їдять.

Окрема тема – щоденні звіти міського голови Олександра Кодоли.

Зранку і увечері очільник Ніжина намагався заспокоїти людей, надавав оперативну інформацію, де наголошував: ситуація у Ніжині спокійна і контрольована. З’явилися обурені: погано, що людям не розповідають усієї правди. Повідомив міський голова про те, що рашисти пошкодили якісь будинки – ще гірше: хіба таке можна розповідати ворогу?!

Доходило навіть до того, що ніжинці скаржилися до відділу економіки міської ради з приводу несмачної ковбаси – і це в той час, коли у місті «точилися бої» за м'ясо-ковбасні вироби!

Як виявилося, аналогічна ситуація – і в Чернігові.

Вчора, 12 квітня, голова обласної військової адміністрації В’ячеслав Чаус опублікував пост з цього приводу, зазначивши, що мають місце так звані «ІПСО» – інформаційно-психологічні операції: зраду і паніку активно розганяють війська ворога. Очільник області закликав користуватись інформацією виключно з офіційних джерел і не сіяти ворожнечу між собою.

«Йде війна – зовнішня і внутрішня. У соцмережах працює купа ботів, які намагаються розхитати ситуацію.

Ми з першого дня війни надаємо всіляку допомогу нашим військовим частинам, підтримуємо тероборону.

Щодня зустрічаємося з керівниками всіх збройних формувань Ніжина, стосовно їх підтримки.

Ніхто з нас нікуди не втік, всі на робочих місцях. Всі заступники, керівники КП та управлінь.

Весь цей час ми пліч-о-пліч були з нашими захисниками, разом з волонтерами, керівниками служб, небайдужими ніжинцями забезпечували життєдіяльність міста. Потрібно давати відсіч дезінформаторам» — зазначив Ніжинський міський голова на нараді, на яку були запрошені заступники міського голови, волонтери, представники тероборони.

Очільник міста запропонував запровадити телефон «гарячої лінії» з приводу скарг, що стосуються суто військовослужбовців і тероборонівців.

«Нехай ті, хто телефонують, наводять конкретні факти. Ми будемо запрошувати авторів звернень та керівників воєнних формувань, вислухаємо обидві сторони і вже тоді вирішуватимемо, на чиєму боці правда. Впевнений: коли ми впровадимо таку систему, скаржників практично не буде», — підкреслив О. Кодола.

Аналогічна історія – і з гуманітаркою.

«Всі повинні розуміти, що гуманітарна допомога — це складний механізм, адже благодійні організації та фонди, які надають допомогу громадам та ЗСУ, залежать від благодійників та донорських організацій і головне – від їх кількості та сум коштів, що їм надають. Тож для цього вони максимально розповсюджують про себе інформацію в ЗМІ та соцмережах, а також максимально звітують про надання. Тому одним з прохань надавачів гуманітарної допомоги є звіти в ЗМІ отримання від них допомоги. Благодійники також зацікавлені у тому, щоб про них розповсюджували інформацію по всій Україні та поза її межами. Тому, коли повідомляємо про отриману гуманітарну допомогу, ми не піаримося. Поширення позитивної інформації потребують саме донори, які надають нам цю допомогу», – зауважив радник міського голови Сергій Охонько.

Начальник управління культури і туризму Тетяна Бассак запропонувала зробити телефоном «гарячої лінії» один з номерів call-центру, який працює на базі Ніжинради.

Також вона зазначила, що минулими вихідними надійшло 147 звернень, позавчора, у понеділок – 97.

Чимала кількість дзвінків стосується саме роздачі гуманітарної допомоги. «Чому сусіду дали, а мені ні? Хіба я не ніжинець?» — на жаль, ці два запитання лунають найчастіше.

Переважна більшість звернень надходить від ніжинців, які до війни працювали у Києві або Чернігові, і наразі залишилися без роботи.

Працівники call-центру відповідають виважено і спокійно кожному, хто телефонує. Вони готові надавати відповіді і за скаргами, що стосуються наших оборонців.

Адже надаємо номер «гарячої лінії»: 095 132 49 18.

Автор: журналіст сайту «УН» Валентина Савчук

Фото автора