В Україні з 10 червня постачальники опалення, газу, води чи електроенергії отримали право застосовувати штрафні санкції до боржників (нараховувати пеню), згідно з нормами Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Нагадаємо, закон був прийнятий парламентом ще в 2017 році, а набрав чинності з 1 травня 2019 року.

Відзначається, що нарахування пені починається з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного терміну внесення плати за житлово-комунальні послуги. При цьому розмір пені має бути встановлено в договорі з постачальником. Пеня не може бути вище 0,01% від суми боргу за кожен день прострочення. Тобто за рік штраф може скласти 3,65% від суми заборгованості, однак загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100% суми боргу.

У доповнення до статті закону Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства оприлюднило роз’яснення, згідно з яким «пеня за несвоєчасне здійснення платежів за комунальні послуги може нараховуватися на ту суму заборгованості, яка утворюється з моменту укладення відповідного договору про надання комунальних послуг». Це говорить про те, що якщо в договорі з постачальником послуг немає пункту про можливість нарахування пені за заборгованість, то до боржника не мають право застосовувати штрафні санкції.

Тому адвокати радять людям уважно читати текст договору. Враховуючи, що переважна більшість споживачів укладала типові договори в автоматичному режимі, то текст документа можна знайти на сайті компанії-постачальника. У певних випадках пеня нараховуватися не буде. Зокрема, це стосується одержувачів субсидії на оплату житлово-комунальних послуг.

– Потрібно враховувати, що за законом пеня не буде нараховуватись, якщо борг утворився внаслідок затримок у фінансуванні субсидій з боку держави, – повідомив генеральний директор Директорату сім’ї та соціальної підтримки Міністерства соціальної політики України Віталій Музиченко. – Але ми профінансували субсидії вчасно і в повному обсязі. Проблем з фінансуванням у цьому опалювальному сезоні не було ніяких.

ТУДЕЙ