Слово – законодавцям16_main

Айнарс Межуліс:

«Ми готові ділитися досвідом із Україною»

Голова депутатської групи з міжпарламентських зв’язків з Україною Айнарс Межуліс розповів журналу DIPLOMAT про українсько-латвійські відносини на рівні парламентарів, організацію роботи у Сеймі, а також про специфіку реформ у різних сферах діяльності країн європейського співтовариства і самого Євросоюзу.

У 12-у Сеймі створена депутатська група з міжпарламентських зв’язків з Україною, в якій працюють 30 депутатів. Які найважливіші напрямки співробітництва між нашими країнами, як розвиваються наші відносини?

– У продовж останніх двох років, що я керую цією групою, ми організували багато заходів. До того, як я став членом Парламенту, 13 років керував муніципалітетом Смілтенеського району в Латвії та понад 10 років ми підтримували добросусідські зв’язки між муніципалітетом Смілтенського району й Україною (Пустомити, Дрогобич, Львівська область).17321382_10206743136136738_2105953887_n

Останні два роки я допомагав у відкритті Почесного консульства Латвії в Чернігівській області, де працює Почесний консул пані Вішнякова. Водночас багато заходів організуємо через наше Почесне консульство у Львові, яке в минулому році відзначило 10-річний ювілей, і всі роки Почесним консулом там працює пан Горцула.

Підтримуємо тісні стосунки консульств у зміцненні дружби між муніципалітетами Латвії й України – Аус-Ксідніц, Павілоста-Городок, Прейли-Ніжинтощо. Також розвиваємо контакти і співробітництво між вузами – Львівським технічним університетом і Ризьким технічним університетом, Львівським аграрним університетом і Латвійським аграрним університетом.

Делегація Парламенту відвідала Чернігів, Київ і Львів. Це булла чудова нагода поділитися досвідом, поговорити про регіональні реформи в Україні.

Особисто я організував поїздку до Латвії у табір на 10 днів трьох групп дітей з Чернігівської та Львівської областей, батьки яких загинули під час АТО. Спільно з Міністерством охорони здоров’я Латвійської Республіки і Посольством України в Латвії вирішували питання лікування та реабілітації українських військовослужбовців. У 2015 році на Різдво Христове від нашого Парламенту були надіслані різдвяні подарунки персонально кожній дитині одного з Чернігівських дитячих будинків. Це мій задум, щоб діти, в яких немає батьків, отримали омріяний різдвяний подарунок. І ми це зробили!17352940_10206743496625750_36564231_n

Також від нашого Парламенту подарували дитячому будинку два великі телевізори та різні настільні ігри – хокей, футбол тощо. Донині підтримуємо контакт із цим дитячим будинком та через наше Почесне консульство в Чернігові продовжуємо допомагати дітям.

У 2016 році організували відвідування Латвії вашою   і представниками ділових кіл та місцевого самоврядування з Чернігівської області, Львова, Дрогобича, Городка, Одеси.

Ми готові ділитися досвідом з Україною. Переконаний, що сьогодні для України дуже важливим питанням є відкриття кордонів у Європі для громадян України, маю на увазі подорожі без віз, і у Латвії підтримують це питання.

Але найголовніше – ми повинн ізробити все, щоб припинити війну в Україні!

Сьогодні на території України проживають громадяни Латвії, які, швидше за все, мають латвійські паспорти, при цьому українське законодавство забороняє подвійне громадянство. Як Ви вважаєте, у якому ключі можна знайти вирішення даної проблеми. І як урегульоває це питання законодавство Латвії?

– У Латвії такий самий закон: ви можете бути громадянином тільки однієї країни. Можна отримати постійне проживання у Латвії, якщо ви відкрили компанію в цій країні або вклали гроші (понад €250 тис.), наприклад, купили або побудували будинок, відремонтували готель, інвестували в якусь компанію тощо. Хочу зазначити, що згоден із такою системою.

Яка кількість депутатів у Сеймі? Чи налагоджена робота Сейму Латвії на відповідному рівні – чи не запізнюються депутати на пленарні засідання?

– У Парламенті Латвії 100 депутатів. Більшість із них завжди беруть участь в засіданнях комісій і Парламенту (у нас Парламент проводить засідання що четверга, всі інші дні – робота у комісіях). Кожен депутат повинен брати участь мінімум у двох комісіях. Якщо депутат не бере участі в засіданні Парламенту, то отримує зарплатню на 20% меншу, за винятком, якщо він хворий або увідрядженні.

Сьогодні в Україні виникає багато питань як у законодавчій сфері, так і в інших. Експерти вважають, що є сенс не насаджувати окремі закони, а адаптувати їх під конкретну країну. Яка Ваша думка з цього приводу? Чи все ж закон один для всіх?

– Так, закон один для всіх, але кожна країна знаходиться у різній ситуації – історичній, ментальній, релігійній тощо. Саме тому в кожній країні існують певні відмінності. Сьогодні ми є членом Євросоюзу, більшість законів однакові у всіх країнах ЄС, та специфічні для кожної країни відмінності також існують.

diplomat.media