Свято Благовіщення одне із найбільших весняних свят. Слово «Благовіщення» означає добру, радісну звістку про те, що почалось звільнення роду людського від гріха і вічної смерті. В церкві в цей день святять проскури, а господарі в Україні випускають із хлівів тварин, щоб чули весну.1365412467_gagarin-grigoriy-grigorevich-blagoveshhenie-presvyatoy-bogoroditsyi1

На Благовіщення дівчата біля  церкви танцюють  перший весняний хоровід — «кривий танець». Якщо на Благовіщення дівчина, йдучи по воду, знайде квітучий первоцвіт — цього ж року вийде заміж. А та, яка хоче стати гарнішою, має налити в миску холодної води, пустити плавати первоцвіт (пролісок) і вмитися цією водою.

Кажуть, що на Благовіщення птахи гнізда не в’ють і не несуться. «Благовіщенське яйце під курку не кладуть». Вважається, що від Введення до Благовіщення треба дати землі відпочити. У це свято особливо грішно працювати на землі. На Благовіщення Господь «благословить усяке дихання», і після цього дня можна розпочинати роботи в полі, все буде добре рости, квітнути й колоситися.

Народні прикмети:

 • Яка погода на Благовіщення, така і на Великдень.
 • Якщо 7 квітня ще лежить на дахах сніг, то і на 1, і на 6 травня він у полі буде.
 • Який цей день — такий і кінець місяця.
 • Якщо на Благовіщення сонце сходить на чистім небі, то весна рання, якщо в полудень — середня, якщо ясно ввечері — пізня.
 • Якщо 7 квітня сонце світить до обіду, а потім ховається за хмари, кукурудза буде рання, коли ж навпаки: визирає з-за хмар тільки після обіду, то кукурудза буде пізня. Якщо ж того дня взагалі буде хмарно, негода, то кукурудза не вродить.
 • Ніч проти Благовіщення. Якщо вона тепла, то весна буде дружна; якщо за ніч мокрий рушник висохне надворі — рік буде врожайний, якщо наполовину висохне — на середній урожай, а якщо залишиться мокрим чи замерзне — буде мокре літо.
 • Якщо на Благовіщення дуже тепло, то на Великдень буде холодно.
 • Благовіщення без ластівок — холодна весна.
 • Якщо з'являться жаби і зникнуть, то стільки ще буде холодно.
 • На Благовіщення гарна погода — гарний врожай.
 • Якщо ввечері зоряно, то вродять коноплі.
 • Якщо на Благовіщення летить сніг — літо неврожайне.
 • Якщо на Благовіщення півень на порозі нап'ється, то на Юрія (6.05)  віл напасеться.

  Народні звичаї

  Для підвищення та збереження врожаю в цей день предками виконувалися такі обряди:
 • У печі спалювали дрова і отриману золу змішували з освяченою в церкві сіллю. Отриману суміш розкидали по кутах поля або городу. Вона була покликана захистити ділянку власника від недоброго ока, вберегти посадки від граду і шкоди, що завдається людьми.
 • Освячення зерна. Підготовлені для посадки ярі старший чоловік у домі хрестив взятою в руки благовіщенською іконою і заговорював на врожай.
 • Крихти від освяченого під час ранкової літургії хліба перемішувалися з насінням на посадку. Також з цією ж метою предки додавали до зерна трохи благовіщенської солі.

Для світла між членами сім’ї, благополуччя дому і здоров’я використовували такі прийоми:

 • Кожен повинен був натщесерце з’їсти освячену просфору(богослужбовий літургійний хліб)
  і запити її взятою з церкви водою. Цей засіб повинен був захистити людину від хвороб і неприємностей, подарувати удачу та достаток.
 • Заготівля благовіщенської солі. Кожен член сім’ї повинен був взяти по жмені солі, яка згодом калилась з відповідною змовою-побажанням на сковороді і зсипалась у загальний мішечок. Ця суміш вважалося потужним засобом проти хвороб і захисним оберегом від недоброго ока. Її підсипали не тільки людям, але і використовували для тварин, птахів.
 • Жінки, чий чоловік відрізнявся буйною вдачею або поганим характером, повинні були назвати його 40 разів «милим». Тоді, за повір’ям, він весь рік буде ласкавий і люб’язний.

У предків були і ритуали на виконання бажань, які проводили в благовіщенські дні. До таких дій відноситься:

Символічне випускання птахів на волю. У 1995 році церква відновила цей обряд в державному масштабі. Але якщо зараз це красива церемонія, то у минулі часи цей ритуал мав практичне значення. Тоді вважалося, що таким чином можна позбутися від бід і невдач, знайти спокій. Для цього потрібно напередодні або вранці придбати птицю і розповісти їй про свої проблеми і прохання, які адресувалися Богу. Потім під час служби її випускали. Вважалося, що птах полетить прямо до Господа, так як в таке велике свято відкриваються небеса.

Змова-молитва до архангела Гавриїла. Якщо у людини було особливе бажання, то для його виконання в майбутньому році потрібно було зі сходом сонця піти на перехрестя доріг, і поклонившись 3 рази на схід тричі прочитати молитву цьому ангелу і своїми словами викласти прохання.

Купці та інший торговий люд на Благовіщення не упускали можливості зміцнити свій стан. Для того щоб торгівля мала успіх і в домі завжди було багато покупців, в день торжества було необхідно: вранці, до приходу першого покупця окропити приміщення і товар заговоренной водою. Як дрібка-молитви використовувалися тексти, в яких говорилося про те, що «як народ у храм святої свято йде, так і покупці до мене йшли». Відвідати церкву, обов’язково дочекавшись святкового дзвону. Коли почнуть бити дзвони, потрібно взяти в руки гаманець і сказати певні слова про примноження грошей у ньому. Подати щедру милостиню вбогим, що стоять біля входу в храм.

Свої прикмети в цей день мають і злодії. Раніше існувала думка, що той шахрай, який в цей день вкраде якусь річ, нехай навіть зовсім малоцінну, дрібницю, буде щасливий на своєму шляху всі майбутні 12 місяців. Це повір’я характерно саме для дня Благої вісті. Якщо інші дати супроводжуються своїми обрядами на зростання родючості, добробуту, поліпшення здоров’я та здійснення бажань, то злодії користувалися можливістю отримати «оберіг» тільки 7 квітня.

Що можна і що не можна робити в Благовіщення?

Благовіщення, як й інші церковні двунадесяті свята, має свої правила і обмеження. Деякі з них особливо суворі, наприклад, як заборона що-небудь робити.

В народі кажуть «Благовіщення дівка косу не плете, птиця гнізда не в’є». З цим повір’ям пов’язана легенда про зозулю. В оповіді згадується, що цей птах не має будинку з-за того, що цілеспрямовано порушував Господні заборони. З тих пір вона змушена підкидати свої яйця у чужі гнізда і бути гнаною усіма.

Також не можна в благовіщенську добу виконувати наступні дії:

 • Позичати або, навпаки, давати гроші і речі стороннім. Інакше ви можете втратити своє благополуччя, здоров’я, спокій і мир в родині. Цю вимогу слід дотримуватися неухильно, навіть якщо хтось просить у вас, то людина добре знайома і вам незручно їй відмовити. Важливо стежити за тим, щоб у вас самих нічого не забрали з дому. Тому 7 квітня небажано запрошувати гостей. Відзначають свято звичайно сім’єю.
 • Шити, плести. Нитка у багатьох народів світу асоціюється з життям, тому всякий, хто бере її в руки для роботи, може заплутати свою долю, внести проблеми і неприємності.
 • Займатися своїми волоссям. Не можна не тільки стригтися, мити голову, але й навіть розчісуватися з причини небезпеки порушити свою долю. Також в якості покарання можуть випасти волосся.
 • Одягати обновки. Нові речі швидко порвуться або непоправно зіпсуються, а протягом року не буде можливості придбати інші. Дівчата, які порушили заборону, до наступного Благовіщення не вийдуть заміж.
 • Не починають щось нове. В іншому випадку успіху в справах не буде. Сучасна прикмета, яка говорить про те, що в понеділок не можна починати серйозні речі (будівництво, бізнес і т. д.) в давнину мала інше трактування. Раніше вважалося, що не слід братися за яку-небудь справу у день тижня, відповідний пройшов Благовіщенню. Наприклад, якщо це свято випадало на середу, то вона вважалася в майбутньому році нещасливим днем.
 • Слід цей день провести так, як хотілося б. За повір’ям вважається, яким буде це свято, таким буде і весь рік. Тому не варто на Благовіщення ображатися, сваритися з оточуючими вас людьми. Навпаки – необхідно провести добу в гарному, світлому настрої. Не залишайтеся на самоті. Навіть якщо у вас немає своєї сім’ї, скористайтеся нагодою та завітайте до своїх рідних, зустріньтеся з друзями. Людям, у яких є домашні тварини бажано нагодувати їх добре. У їжу слід додати крихти освячених просфор. Таким чином, господар захищає не тільки себе, але і своїх вихованців від хвороб на майбутній період.

traditions.in.ua

news24.if.ua