12 серпня, вночі, на базі відпочинку «Лісова», що біля села Надинівка Козелецького району, украли квадроцикл і човновий мотор. Базу пов’язують з іменем депутата Верховної Ради минулого скликання, українського політика, підприємця 58-річного Бориса Шиянова.

По селах Надинівка і Красилівка розклеєні оголошення: «З бази викрали квадроцикл BRP Can-Am синього кольору та човновий мотор Tohatsu. За інформацію про місцезнаходження квадроцикла винагорода 25 тисяч гривень. Телефон (097) 933-84-31, адміністрація бази «Лісова».gr_05.09.16_lisova_01

Віктор Скрипка: «Хоч би дав Бог, щоб знайшли»

Борис Шиянов: «Триває слідство»

— Квадроцикл знайшовся? — подзвонила Борису Шиянову на мобільний.

— Ні. Триває слідство.

— Кого підозрюєте?

— Нікого.

«Летів квадроцикл. Їхав чоловік, який знав, як ним управлять»

Володимира Познака з Красилівки, який працював на базі, господар звільнив. Кажуть, що подружжя Володимир і Людмила Познаки на «Лісовій» були ніби місцевим начальством.

Коли украли квадроцикл і мотор, чергував 46-річний Віктор Скрипка з Надинівки, АТОшник, призивався з першою хвилею мобілізації.

— 12 серпня близько восьмої вечора мужик заходить, — розповідає Віктор Скрипка. — Я його не знаю, того мужика. За мене більший, товстіший. Десь так моїх років. Казав, що він з Дніпропетровська. Приїхав до сестри у Чернігів. Говорить: «Я хотів би на риболовлю. Раніше колись приїздив сюди. Уже раз ночував». Я йому: «Сюди неззя». А він: «Може, я потихеньку посиджу до п’яти годин (ранку), да і все, — каже. — І пляшка є. Як почне світати, піду рибалити». Карасиків хотів наловити. Вудочка була у нього. Я думаю: «Ну хай».

Я у сторожці був, де їсти собакам варю. Собакам дав. Потім випили з рибалкою. Водка казьонка. «Хлібний дар» перша пляшка. Ще не допили, а він каже, що хай його друг іще одну привезе. Я йому: «Да, мо’, хорош». — «Да мало, наверно».

«Лайф» у нього був. Білий телефон «Сіменс». Заліз аж на лавочку, мережу шукав. Потім додзвонився до друга, до Володі: «Через півгодини приїде мужик машиною, з другою пляшкою».

До півпершої гуляли, — продовжує. — Тоді кажу: «Давай, мо’, спать лягать». Прокинувся о шостій ранку — шкереберть усе. Телефона мого нема. До мене дійшло, що сталось...

— Нічого не було підмішано у горілку?

— Обична водка.

Квадроцикл стояв у металевому гаражі, там же мотор. Інструменти, ключі — їх теж нібито украли.

Гараж був замкнений. Замок навісний.

— Вони не пиляли, а чимось перекусили і зняли замок, — говорить Віктор Скрипка.

— Сильно господар лаяв?

— Та ні. «Ну що ти зробиш, ну що ти зробиш. Будемо надіятися, що найдемо. Мо’, де буде стоять». Неудобно мені, — переживає Віктор.

— Я ж хотів як лучче, а вийшло як завжди. А мо’, воно спеціально було підстроєно. Поліцію викликали. Хоч би дав Бог, щоб знайшли. А то ніби я винний.

На украденому чотириколісному коні злодій промчав по селу.

— Я вставав, чув звук години о 2-3 ночі, — говорить пенсіонер Віталій Дарнопих з Надинівки. — Летів квадроцикл. їхав чоловік, який знав, як ним управлять. Там же трохи не так крутнув, і підеш отак о по такій дорозі. Той, хто крав, мабуть, знав, що квадроцикл у гаражі. А Боря, той, чия база, кажуть, покинув ключі у замку.gr_05.09.16_lisova_02

Будинок, у якому, кажуть, живе Шиянов

«Бачимо чорний вертольота красивий. То, значить, Борис летить»

На «Лісовій» чотири охоронці. Чергують доба через три.

— Добре платить господар?

— 1200 чистими, вважай, півтори. Без трудової книжки.

Усього ж на базі працювало багато людей. Із Надинівки, з Красилівки. Але не затримувалися.

— Жорсткі умови ставлять, — пояснює Віталій Дарнопих. — Випивать неззя на роботі. Сутки оддєжурить, і щоб не випивши.

Господар прилітав у Надинівку на вертольоті.

— Бачимо чорний вертольотик красивий, — згадують селяни. — То, значить, Борис летить.

Борис Шиянов — професійний льотчик. Освіту здобув у Харківському вищому авіаційному училищі льотчиків та Київському інституті цивільної авіації, тепер Національний авіаційний університет.

Для вертольота був ангар. Нібито з 2015 року нема вже ні вертольота, ні ангара.

На базу у Надинівку Шиянов приїздить на автівці. Буває майже щовихідні, особливо влітку.

Займається мисливством. На базі у вольєрах сучка і два кобелі: лайка чистокровна і два пси для полювання на качок.

Кажуть, що улюблена собака Бориса Анатолійовича — сучка. До того ж вірніша.

І в Надинівці, і в Красилівці бачили Шиянова на квадроцикпі:

— Він зі своєю супругою чи сожителькою їздив з охотниками. Борис на квадроциклі, а вона ззаду.

Коли приїжджає, живе у двоповерховому будиночку на базі. Розташований на пагорбі. Кажуть, усередині як звичайна хата. Газу, води нема.

Від будиночка спуск до Десни, десь кілометр. Неподалік є і озерце.

На території бази є й інші будівлі. Одна нагадує мешканцям про пивбар. Він був унизу, у підвалі. Для всіх на світі — піврайону приїздило. Колишній клуб. їдальня. Житлові домики. Гойдалки для дітей. А навколо будівель — прекрасні високі сосни...

Якось, рік чи два тому, на базі збиралися й святкували професійне свято залізничники з усієї України (Кілька місяців у 2009 році Борис Шиянов був заступником міністра транспорту та зв’язку).

— Окрім ділових стосунків, із селянами колишній нардеп спілкується?

— А що з нами спілкуватися, — киває рукою Віталій Дарнопих.

— Грошей люди не просять?

— Не чув, щоб просили.gr_05.09.16_lisova_03

Ситуативні союзники. На фото (зліва направо): Борис Шиянов, Микола Звєрєв та Наталія Королевська. Листопад 2011 року

Із сільськими радами політик теж не особливо контактує. Земля, на якій розташовані бази, територіально належить Серединській сільраді Чернігівського району. Це урочище Копачище.

— У 2012—2013 роках база «Лісова» платила туристичний збір, — пригадують у Серединській сільраді. — На базі коней розводили, кінні прогулянки були. Потім сказали, що туризмом не займаються.

Розповідають, що після розвалу Союзу база належала іншій людині, а тоді вже Шиянов її купив.

Усього в урочищі біля Надинівки — шість баз.

Перша — як їхати з Надинівки, база Академії наук. Далі «Лісова». Паркан-сітка, ворота, кругла металева табличка з написом російською: «База отдыха «Лесная». Із шести баз три у більш-менш нормальному стані. Одна дуже занедбана, дві повністю розкурочені. Кажуть, що була й сьома база. Нібито головний над усіма базами саме Борис Шиянов.

— Чула, що ви куратор кількох баз, — перепитала його.

Заперечив і додав:

— Якщо у вас є інформація про місцезнаходження квадроцикла, передам вам обіцяні в оголошенні гроші.

Кажуть, що мотор вже знайшли, у лісі був, під сосною стояв. Чи кинули, чи підкинули. Квадроцикл шукають. Може, позичили картоплю возити і теж повернуть?

* * *

— За фактом крадіжки відкрито кримінальне провадження за статтею 185 Кримінального кодексу України, частина 3, — повідомляє сектор зв’язків з громадськістю Головного управління Національної поліції в Чернігівській області. — Таємне викрадання чужого майна (крадіжка), поєднане з проникненням у житло, інше приміщення чи сховище або що завдало значної шкоди потерпілому, карається позбавленням волі на строк від трьох до шести років.

* Квадроцикл — чотириколісний вид транспорту з підвищеною прохідністю в умовах майже повного бездоріжжя. Знавці вважають, що квадроцикл вирішує чи не всі проблеми водія: болото, грязь, піски, перевезення вантажів, прибирання снігу. На сайті OLX квадроцикл Can-Am BRP Maverick 1000 Xr 2014 року випуску пропонують за 16450 доларів. Японські човнові мотори Tohatsu коштують від 800 до 2 тисяч доларів.

Тамара Кравченко, тижневик «Вісник Ч» №35 (1582)