22 грудня – православне свято, встановлене на честь зачаття святою Анною Богородиці. Коли точно почали святкувати цю пам’ятну дату невідомо, але найімовірніше, що свято має давнє походження. Писати про нього почали з VIII століття.

Анна і її чоловік Йоаким ніяк не могли зачати дитину, неодноразово молили Бога про допомогу. Вони вже практично зневірилися, так як були літніми. Але одного разу до них з’явився ангел і повідомив, що скоро у них з’явиться малюк. Вдячні Господу за це чудо, вони пообіцяли, що віддадуть дитину в храм для служіння Всевишньому. Через 9 місяців Анна народила дочку, яку назвали Марією.

Ще 22 грудня відбувається святкування чудотворної ікони Божої Матері «Несподівана радість». Під впливом розповіді про чудове бачення грішника виникла іконографія цього образу. Святитель Димитрій Ростовський в своєму творі розповідає про чоловіка, який щодня молився перед іконою Богородиці з немовлям, а після йшов робити погані справи. Одного разу під час молитви образ Богородиці з сином ожив, і чоловік побачив на руках і ногах дитини кровоточать рани. Він запитав у Марії, що трапилося з дитям її, на що вона відповіла, що своїми вчинками він знову і знову розпинає Ісуса на хресті.

Чоловік попросив Богоматір помилувати його і помолитися Ісусу, щоб він його простив. Однак Ісус двічі відхилив прохання Марії. Тоді вона сказала, що разом з грішників буде лежати біля ніг сина до тих пір, поки він не пробачить його гріхи. На цей раз Ісус погодився, але наказав чоловікові цілувати виразки на тілі Богонемовля. Після того, як грішник це зробив, він прийшов до тями. Це бачення назавжди змінило життя чоловіка, більше він не грішив.

Анна Темна (22 грудня): традиції та прикмети дня

У народному календарі слов’ян цей день мав кілька назв:

  • Анна Темна,
  • Анна Зимова,
  • Ганна,
  • Зачаття Анни.

На Русі вважали, що з цього дня зима остаточно встановлюється. Говорили, що сьогоднішня ніч найдовша, а день найкоротший. Погода часто стояла холодна. У народі вірили, що в цей день між собою борються світло і темрява. Люди молилися червоному сонцю і просили, щоб швидше зима закінчилася, і настали теплі деньки. Вірили, що в цей день сонце вмирає і заново відроджується. Люди наслідували його: гасили полум’я в будинках, а потім заново його добували.

Праведної Анні молилися при безплідді. До ікони Богоматір «Несподівана радість» зверталися з проханням позбавити від душевних недуг, про спокуту гріхів, при глухоті.

Вагітним жінкам в цей день було прийнято постити. Не можна було виконувати якусь роботу, розпалювати вогонь, виходити з дому. Вагітні просили у Всевишнього подарувати їм легкі пологи.

22 грудня бджолярі вважали своїм святом. Після ранкової служби вони йшли в бджоляник, де розташовувалися вулика. Ворушили кожен вулик і читали спеціальний заговір. Згідно з повір’ям, такий ритуал допомагав в наступному році отримати багато меду.

У цей день без особливої потреби з дому намагалися не виходити. Вірили, що вечорами дикі звірі збираються в зграї і нападають на людей.

22 листопада: народні прикмети

  1. Якщо сніг випав впритул до огорожі, то літо неврожайним буде. Якщо є проміжок, то очікується хороший урожай.
  2. Багато інею на деревах або снігові замети утворилися – буде рік врожайним.
  3. Якщо день світлий, то 31 грудня буде морозним і сонячним; якщо похмуро і іній на деревах з’явився, то останній день року буде похмурим і теплим.

Приказки дня:

На Анну темну осінь кінчається, а зима починається.

На Анну Зимову вагітним пост.

Після Анни день помітно додасться.

На Анну санки хапай, та до улюбленої їдь.

Люди, народжені 22 грудня, за знаком зодіаку Козероги. Їм доведеться нелегко в житті. На їх шляху будуть виникати всілякі труднощі. Зірки покладають на них обов’язок спокутувати гріхи минулих життів і відповісти за помилки свого роду. В якості талісмана їм підходь агат або малахіт.

У день Анни жінки звертаються до святої як до захисниці і покровительки. Особливо вшановують День святої Анни вагітні та матері: її просять про легкі пoлoги, здорову дитину, достатню кількість молока.

Також свята Анна вважається заступницею багатьох жіночих професій, а тому цього дня не можна займатися пранням, шиттям, вишиванням, прибиранням та іншими серйозними справами і брудною роботою.

День святої Анни припадає на період Різдвяного посту, і в це свято жінкам рекомендується дотримуватися особливо суворого посту.

Багато народних прикмет пов’язані з особливостями цього дня.

Анна зиму зрушила, тобто з цього дня починається поступове збільшення світлового часу доби.

На Анну сонце повернуло на літо, а зима – на мороз.

Якщо на Анну сонячно і світло – Новий рік буде теплим і похмурим, а наступний рік – врожайним.

Іній на деревах – до врожайного року.

Якщо на зимову Анну сніг лежить впритул до паркану, то буде неврожайне літо.

Якщо вагітна жінка порушить традиції цього дня, то це згодом позначиться на її дитині.

Роздмухуючи вогонь у печі, майбутня мати ризикує залишити на дитинці червону мітку.

У цей день сили світла і темряви борються між собою, а тому без особливої ​​потреби краще не виходити з дому.

Привітання з днем святої Ганни

Я Тебе вітаю, мила Анна,

Бо Ангел Твій святкує іменини,

Від рідних я бажаю радості й тепла,

щоб доля ніжно цілyвала щогодини,

Щаслива будь у колі друзів та родини!

А ще бажаю я Тобі любові і добра!

На многії і благії Твої літа!

Джерело:  nizhynnews