Поспілкувався з бабусею, і вона переказала тобі всю партійну програму Тимошенко, а ти не знав як відповісти? Спеціально для тебе написали коротку пам'ятку, яку можна використовувати в суперечках з прихильниками ЮВТ.

picture_populizm-timoshenko_1378_p0Юлія Тимошенко — яскравий приклад популіста. Вона пропонує прості і неефективні рішення складних проблем, яскраву обгортку від гіркої цукерки з чорного шоколаду. Пам'ятаєш аферу з «Еліта-Центром»? У тих будинках красиві квартири були тільки на картинці. Точно так само і популісти пропонують саме те, що ти хочеш побачити та почути. Вони як нечесні продавці на базарі — прикрашають зіпсувався товар.
Але популісти не говорять тобі, що розвинену країну не можна побудувати на обіцянки дешевого газу або повернення всіх грошей необачним вкладникам банків, що лопнули. Розвинена країна — це хороші дороги, високі зарплати і ефективний уряд. Добробут прийде не завдяки низьким тарифам, а завдяки економічному зростанню. Щоб його досягти, потрібно інвестувати, розвивати інфраструктуру, економити і розумно розподіляти гроші. Помітив, що в попередньому реченні немає ні слова про «загальну справедливість»?
Ми зібрали найяскравіші докази того, що Юлія Тимошенко — популіст.

1. Вона проти підвищення тарифів, хоча сама погоджувала його з МВФ

Зараз Юлія Тимошенко критикує уряд Яценюка і Гройсмана за підвищення тарифів на газ. Але їй лаяти нинішній уряд нерозумно, тому що вона сама зобов'язалась їх підвищити, коли була прем'єр-міністром. Передбачуваний графік зростання тарифів є у річному звіті «Нафтогазу», подивися сам, сторінка 34. Довести тарифи до ринкового рівня Україна повинна була вже в 2010 році. Прочитати відповідний Лист про наміри на адресу МВФ, яку підписала Тимошенко, можна на сайті ВР.picture_povishenie-tarifof-g_4323_p0

Графік підвищення тарифів на газ, узгоджений з МВФ
2. Незадоволена високою зарплатою голови «Укргазвидобування», хоча сама встановила бонус главі «Нафтогазу» в 11 разів більше

Нинішній оклад голови «Укргазвидобування» Олега Прохоренка становить 4,8 млн гривень на рік. Це, на думку Тимошенко, дуже багато і «відбивається на тарифах». При цьому в 2008 року, коли вона була прем'єром, вона погодила договір з главою «Нафтогазу» Олегом Дубиною, за яким йому належить винагорода за ефективне управління майном — 1% чистого прибутку в рік. Чистий прибуток компанії за 2008 рік — 5,4 млрд гривень. Нагорода Дубини за ефективне управління за 2008 рік — 54 млн гривень.

picture_dogovor-s-dubinoj_4322_p0
Договір з Олегом Дубиною, колишнім главою «Нафтогазу». Джерело: «Новинарня»

54 мільйони нагороди Дубини — це в 11 разів більше, ніж 4,8 мільйона зарплати Прохоренко. Здається, ніби логіка періодично підводить Юлію Володимирівну.
3. Завищила частку російських банків в Україні майже у 5 разів

Банки — болюча тема для України. Спекуляції в цьому питанні здатні погіршити і без того складну ситуацію в країні.
Під час одного зі своїх виступів перед мітингувальниками проти уряду, Тимошенко заявила, що при Гонтарєвій частка російських банків в банківській системі України склала 41%. Насправді ця цифра завищена як мінімум у п'ять разів.
Як пояснює FactCheck, якщо порахувати частку російських банків в активах станом на середину 2016 року, то вона складе майже 9%. Якщо їх частку у вкладах, то майже 5%. І вона поступово зменшується.

picture_slajd1_4314_p0
Наскільки значущі російські банки для України

4. Маніпулює даними про інфляцію

В ефірі «Шустер-лайф» 7 жовтня Юлія Тимошенко заявила, що інфляція в Україні досягла 150%. Але їй взагалі не варто було б використовувати показник інфляції в своїх аргументах. Тому що на інфляцію впливає не тільки уряд, а й фактори, які йому непідвладні: війна, наприклад.
Згідно з даними Держстату, з 2014 по 2016 рік сукупний темп приросту інфляції досяг 77,4 % (пораховано кумулятивним методом). Найбільше подорожчала комуналка — у 8,6 разів, а, наприклад, фрукти — в 2,4 рази.

picture_slajd2_4315_p0
Наскільки зросли ціни в Україні

Не буває такого, щоб інфляція раптово сильно зросла через непрофесійні дій Кабміну. Нинішнє зростання інфляції — наслідок політики і минулих урядів теж, в тому числі уряду Тимошенко, який мало робив для розвитку економіки.

5. Не знає, які компанії платять найбільше податків

В тій же передачі вона сказала, що найбільшими платниками податків України є колишні радянські підприємства металургійного комплексу. Насправді, згідно інформації Держфіскальної служби, в перелік найбільших платників податків входять не тільки пострадянські промислові гіганти, а металургійних серед них немає взагалі.
У ТОП-10 входять в основному тютюнові та енергетичні компанії, а також «Укрзалізниця».picture_biggest-taxpeyers-in_3657_p0

Найбільші компанії-платники податків України

6. Маніпулює даними про зарплати в Україні та інших країнах

На думку Тимошенко, зарплати в Україні на 21 разів нижчі, ніж у США. Вона навела приклад й інших країн, але всі вони виявились неправдивими.
Щоб правильно порівняти рівень зарплати в різних країнах, його потрібно коригувати на купівельну спроможність національної валюти. І якщо враховувати цей показник, то зарплата в США більше українців не в 21 раз, а в 11. Це серйозний розрив, але не настільки величезний, як намагається показати Тимошенко. І хоч правда не зробить українців багатшими, але навіщо ж брехати?

picture_slajd3_4316_p0Наскільки зарплата в Україні менше, ніж в інших країнах

7. Завищує кількість видобутого в Україні газу

Здається, газ — улюблена тема Юлії Тимошенко. Вона і правда добре розбирається в цьому питанні — вона очолювала компанію «Єдині енергетичні системи України», яка в 1995—1996 роках була найбільшим імпортером газу в країні.
Тимошенко часто заявляє, що видобутого в Україні газу достатньо для потреб населення. Але вона повинна знати, що насправді Україна не видобуває достатньо газу для того, щоб покрити потреби населення.
В одній з презентацій на шоу Шустера вона стверджувала, що у нас нібито є резерв в 2,7 млрд кубометрів газу — ми добуваємо більше, ніж споживаємо, і імпортувати газ не треба. Це не так.
picture_potreblenie-gaza-tim_4321_p0
Видобуток та споживання газу в Україні на думку Юлії Тимошенко

В реальності газ для населення добуває лише державна компанія «Укргазвидобування», а не всі ті компанії, які вона перерахувала на слайді. Тому що тільки ця компанія зобов'язана продавати видобутий газ для потреб населення. Інші воліють працювати з бізнес-покупцями, адже вони платять більше.
І «Укргазвидобування» видобула в 2015 році 13,5 млрд кубометрів газу, а не 19,9. А населення спожило, дійсно, 17,2 млрд кубометрів. Це дані, які може перевірити кожен, хто прочитає звіт «Нафтогазу».picture_gazovyj-balans_4320_p0

Газовий баланс України

8. Несправедливо стверджує, що ціна газу завищена

На думку Тимошенко, тобі нібито продавали газ в 4,5 рази дорожче, ніж він коштує реально, а різниця осідала в кишенях керівництва Нафтогазу, що вона і намагалася довести цим графіком.picture_cena-gaza-timoshenko_4319_p0
Ціна газу, згідно Юлії Тимошенко

При цьому вона підмінює поняття: ціна «Укргазвидобування» і тариф для населення. Тариф, який в опалювальний сезон 2015—2016 і правда був 7188 грн за тисячу кубометрів, на відміну від «голої» ціни «Укргазвидобування» 1590 грн за тисячу кубометрів, включає вартість транспортування до тебе додому, ПДВ і надбавку.

Але навіть це не означає, що всі українці платили 7188 грн. Якщо за сезон споживати не більше 1200 кубометрів, то тариф був 3600 грн, А газ для опалення коштував ТКЕ 2994 грн за тисячу кубометрів.
Якщо порахувати середньозважений тариф, то він дорівнює 4375 грн за тисячу кубометрів.
Але і це не все. Якщо з цієї ціни відняти надбавку і вартість транспортування, то вийде 2827 грн — це ціна газу як товару. Різниця між ціною Укргазвидобування і ціною газу як товару — 1,7 разів, а не 4,5 рази, як каже Тимошенко.

9. Стверджує, що уряд залишив українців без пільг

Про дві пільги ми вже писали пунктом вище: це зниження ціни для ТКЕ і для громадян, які споживають газ в межах ліміту. За такими тарифами було продано 70% газу. Але найважливіша пільга — це субсидія. Тільки 2016 році її отримали 5,6 млн домогосподарств на суму в 3,2 млрд грн.picture_slajd5_4318_p0

Скільки українців отримали субсидії та на яку суму

10. Приписує собі чужі заслуги, а потім за них же критикує

26 жовтня вона прокоментувала підвищення мінімальної зарплати:
«Заява Гройсмана про підвищення мінімальної заробітної плати вдвічі — це результат тиску на уряд та спільної колосальної боротьби, яку проводить громадянське суспільство, профспілки, партія „Батьківщина“, всі ми разом».
А 2 листопада висловила протилежну думку: «Оголосивши про підвищення мінімальної зарплати з 1 січня до 3200 гривень, уряд іде на обман і знищення системи формування зарплат для всіх українців».
Виникає питання: що насправді думає Тимошенко про підвищення зарплати?

11. Рефінансування не повертають банки, яким воно було видано в часи прем'єрства Тимошенко

Вона дуже любить звинувачувати Гонтареву в тому, що банки, які отримали рефінансування, маніпулюють грошима, не повертають їх, з-за чого страждає народ. Але з 110 млрд грн боргу банків перед НБУ 77,7 млрд гривень — це гроші, які були видані їм під час Тимошенко-прем'єра. picture_slajd4_4317_p0
Борг банків щодо рефінансування

12. На словах бореться з офшорами, хоча у чоловіка є компанія в офшорах

Тимошенко активно вимагала створити в ВР комісію, яка розслідувала б офшорний скандал. Але в декларації вона вказала офшорні компанії чоловіка — одна зареєстрована в Шотландії, а друга на Кіпрі.

13. Захищає вкладників банків, що лопнули, але наслідки повернення грошей всім підряд жахливі для економіки

Нещодавно президент підписав закон, який зобов'язує Фонд гарантування вкладів виплатити 1,2 млрд гривень вкладникам «Михайлівського». Цей закон перекладає проблеми кількох тисяч людей, які постраждали через власну неуважність, на всю країну. Перед тим, як віддавати гроші банку, потрібно уважно читати договір.

picture_kompensacija-mihajlo_4068_p0

Скільки грошей доведеться повернути ошуканим вкладникам «Михайлівського»

Тепер ти бачиш і можеш передати бабусі, що всі обіцянки Юлії Тимошенко — прості рішення складних проблем. Вони передбачають не розвиток, а виживання. При цьому вона дуже часто однобоко інтерпретує дані, щоб ті підтверджували її правоту, замовчує про важливі нюанси.

Якби популісти могли, то вони б пообіцяли навіть дешеву горілку. Але на це грошей точно немає. На ділі добробут вимірюється не дешевизною товарів, а тим, як добре працює бізнес і які умови створює уряд для зростання економіки.

Що ж робити з популістами? По-перше, читати книги про економіку, щоб розуміти, що пропонують політики, які наслідки для країни будуть мати їх обіцянки. По-друге, тренувати пам'ять, щоб знати, коли політики в черговий раз змінюють свою думку на догоду власним інтересам.

За матеріалами businessviews.com.ua